SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus Bakan Yardımcısı: Türkiye Kırım’da üretime başlayabilir

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2014 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2014 14:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus Bakan Yardımcısı: Türkiye Kırım’da üretime başlayabilir

Rusya Federasyonu Kırım'dan sorumlu Bakan Yardımcısı Andrey Sokolov, Kırım’da Türkiye, AB ve Güneydoğu Asya ülkelerinin üretime başlayabileceğini açıkladı.

St. Petersburg’da düzenlenen Yenilik Forumunda konuşan Sokolov, “Yabancı şirket temsilcileri, üretime başlamak için bir buçuk seneye ihtiyaç olduğunu söylüyor. Fakat şimdilik köprü inşaatı onları yavaşlatıyor” dedi.

Günümüzde net yatırım tutarı ve kesin üretim miktarlarının belli olmadığını anlatan Sokolov, “Net rakamlar konusunda görüşmeler devam ediyor” diye konuştu.

Onlarca yabancı şirketin Kırım’da üretim yapmak istediğini söyleyen Sokolov, “Yaptırımlara rağmen Avrupalı şirketler elektrik, enerji, turizm, tıp ve gıda alanları ile ilgileniyor” diye belirtti.

Türkiye’nin liman kapasitelerinin geliştirilmesine ilgi duyduğunu bildiren Sokolov, Macaristan ve Bulgaristan ile projelerin de olduğunu söyledi.

Yatırım çekiciliğinin en önemli unsurlarından birisinin iyi coğrafi konumunun olduğunu anlatan Sokolov, “Denizden hem hammaddeyi getirebilir hem de hazır ürünleri iç ve dış piyasaya ulaştırabiliriz” dedi.

Kırım’da serbest ticaret bölgesini oluşturma kanun tasarısının serbest liman ve serbest bayrak esaslarına dayandığını kaydeden Sokolov, “Görevimiz, Kırım’da daha önce bulunan ticareti şimdiki şartlara alıştırmak. Serbest ticaret bölgesinde Rusya ve Ukrayna mevzuatlarının karışımı olacak” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.