SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus oligarklara karşı yaptırımlar ne zaman uygulanacak?

Ukrayna, ABD’nin Rus oligarklara uyguladığı yaptırımlara benzer yaptırımlar uygulayacak.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus oligarklara karşı yaptırımlar ne zaman uygulanacak?

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Rusya Federasyonu’na yönelik yeni yaptırım kararını önümüzdeki hafta onaylayacak. 
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksandr Turçinov, Kiev’de bugün 11’ncisi gerçekleştirilen Kiev Güvenlik Forumunda konuyla ilgili açıklamada bulundu.
 
Aleksandr Turçinov, “Cumhurbaşkanının talimatı üzerine önümüzdeki hafta Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplanacak ve Rusya Federasyonu’na yönelik mevcut yaptırımlar uzatılacak, ayrıca ABD’nin ve Avrupa ülkelerin uyguladığı yaptırımlar da kopyalanacak” diye kaydetti.168837Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın Rusya Federasyonu’na yönelik ABD’nin uyguladığı yaptırımlara benzer yaptırımlar uygulamayı planladığını açıklamıştı. Poroşenko, “Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nden Ukrayna ve ABD yaptırım rejimlerinin senkronizasyonu ile ilgili kapsamlı teklifleri en yakın zamanda bekliyorum. Ancak ortak cephe alırsak Rusya’nın davranışları değiştirebilir ve Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğünü yeniden tesis edebiliriz!” açıklamasında bulunmuştu. ABD, PUTİN’İN OLİGARKLARINA YENİ YAPTIRIMLAR UYGULADIABD Hazine Bakanlığı, Rus iş adamları, yetkilileri ve şirketlerine karşı yaptırım uygulanan kişisel yaptırımlar listesini genişletti. Yaptırım listesine Putin’e yakın 26 iş adamı ve devlet yetkilisi, ayrıca 12 şirket eklendi.168961Yaptırım listesine Oleg Deripaska, Süleyman Kadırov, Kirill Şamalov ve Biktor Vekselberg gibi Rus oligarklar da eklendi. Ayrıca Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Rosneft Başkanı İgor Seçin, Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kokoltsev ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev de listeye dahil edildiler. Şirketlerden Rosoboronexport, Renova, Gazprom Bureniye ve EN+ Group başta olmak üzere birçok Rus şirket yaptırımlar listesine alındı.
 
Yaptırım listesine eklenen kişi ve şirketlerinin ABD’deki mal varlıkları donduruldu ve ABD vatandaşlarının onlarla ticaret yapması yasaklandı.
 
ABD’nin uyguladığı yeni ekonomik yaptırımları dolayısıyla Rus milyarderler büyük kayıplar yaşadı. Forbes dergisi Rusya’nın en zengin kişileri bir günde toplamda yaklaşık 12 milyar dolar kaybettiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.