SON DAKİKA
Hava Durumu

Ruslar, Ukrayna’nın bağımsızlığını daha az destekliyor

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2013 12:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2013 12:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ruslar, Ukrayna’nın bağımsızlığını daha az destekliyor

Yaremenko Ukrayna Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, Sosyal İzleme Merkezi ile birlikte düzenlediği anketin sonuçlarına göre Ukrayna’daki Ruslar Ukrayna’nın bağımsızlığını Ukrainlere göre daha az destekliyor.

Zerkalo Nedeli gazetesinde yer alan habere göre Ukrayna Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Olga Balakiryeva yaptığı açıklamada ankette katılımcılara hangi millete mensup olduğu sorusu sorulduğunu söyledi. Etnik kimliğe göre Ukrayna’nın bağımsızlığını destekleme oranı kıyaslandığında kendisini Ukrain olarak nitelendiren Ukrayna vatandaşlarının yüzde 66’ı, Rus olduğunu beyan edenlerin yüzde 32’si Ukrayna’nın bağımsızlığını destekledi.

Balakiryeva, “Anketin yapıldığı bölgeye göre büyük farklılıklar görülüyor. Kiev sakinlerinin yüzde 89’u, Ukrayna’nın batı bölgelerinde yaşayan halkın yüzde 87’si bağımsızlıktan yana olduğunu ifade etti. Ukrayna’nın kuzey bölgelerinde halk yüzde 81 oranında bağımsızlığı desteklerken Kırım’da yüzde 31, doğu bölgelerinde yüzde 42, güney bölgelerinde yüzde 52, merkez bölgelerde ise yüzde 62 oranında bağımsızlığın korunmasından yana görüş bildirdi.”
“Bağımsızlığı desteklemeyenler arasında fark daha da büyük oldu. Kiev’de nüfusun sadece yüzde 2’si, batıda yüzde 4’ü, Kırım’da ise yüzde 36’sı bağımsızlığı desteklemiyor. Bu Ukrayna Cumhuriyetine karşı olan tutumu yansıtıyor ve bu tutum çok değişken” dedi.

Ukrayna’nın bağımsızlığını desteklemenin doğrudan eğitim seviyesi ve maddi durumla ilgili olduğu tespit edildi. Vatandaşların eğitim seviyesi ne kadar yüksekse Ukrayna’nın bağımsızlığını o kadar desteklemeye hazır. Üniversite mezunları dışında yüksek lisans yapanlar arasında bağımsızlığı destekleme oranı yüzde 86’yı buluyor. Maddi durumu iyi olanlar da Ukrayna bağımsızlığını daha çok destekliyor.

Olga Balakiryeva, “Sonuç apaçık, Ukrayna’da iyi ve rahat yaşanlar Ukrayna’yı ve devlet oluşumunu desteklemeye hazır” diye kaydetti.

Yaremenko Ukrayna Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Sosyal İzleme Merkezi ile birlikte düzenlediği ankete Kiev ve Kırım Özerk Cumhuriyeti dahil olmak üzere Ukrayna’nın farklı bölgelerinde yaşayan 2008 kişi katıldı. Anket rastgele örnekleme şeklinde yapıldı. Ankete 18 yaşından büyük Ukrayna vatandaşları katıldı.

1991 REFERANDUMU

24 Ağustos 1991 tarihinde Ukrayna'nın bağımsızlığı ilân edildikten sonra 1 Aralık 1991 günü referandum yapılmış, yüzde 84,18 katılımıyla gerçekleşen referandumda Ukrayna'nın bağımsızlığı için yüzde 90,32 oranında destek çıkmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.