SON DAKİKA
Hava Durumu

‘Ruslara göre Kırım Tatarları Kazan Tatarlarını olumsuz etkiliyor’

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2014 13:11
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2014 12:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
‘Ruslara göre Kırım Tatarları Kazan Tatarlarını olumsuz etkiliyor’

Kırım Tatarlarından sorumlu Ukrayna Cumhurbaşkanı yetkilisi, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın, bundan sonra Kırım Tatarları ile temas kurmak için  Kazan Tatarlarını kullanmamaya karar verdiği fikrini dile getirdi.

Ukrayna’nın ‘5 kanal’ televizyonuna konuşan Kırımoğlu, Rusya’da, Kırım Tatarlarını bölmek ve Kırım Tatar Milli Meclisi'ni yok etmek ya da KTMM aracılığı ile Kırım Tatarları ile anlaşmak gibi varyantların ele alındığını bildirdi.

Kırımoğlu, “Aracı olarak Tataristan seçildi. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov yedi ya da sekiz kere Kırım'a gelmişti. Tataristan müftüsü de geldi, ondan sonra Çeçenistan’dan da müftüler gelmeye başladı. ‘İşbirliği yapalım, artık bir ülkede yaşıyoruz’ gibi konuşmalar yapıldı. KTMM onları dikkatlice dinledi, ama kardeş olmamıza rağmen bizim kendi yaklaşımımız var. Şimdi ise Tataristan kenara çekiliyormuş. Çünkü istenen sonuç alınamadı, hatta olumsuz sonuçlar söz konusu. Rusya’da, Kırım Tatarlarının Kazan Tatarlarını olumsuz etkilediğini söylüyorlar” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.