SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusların çoğu, Rusya ve Ukrayna arasında savaş çıkmasından endişeli

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2014 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2014 13:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusların çoğu, Rusya ve Ukrayna arasında savaş çıkmasından endişeli

Rusya'da yapılan ankete göre vatandaşların yüzde 66’sı Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinde “Rusya vatandaşı gönüllülerin katılımıyla” yapılan silahlı çatışmaların Rusya ile Ukrayna arasında savaşa dönüşmesinden endişe ediyor. Rusların yüzde 55’i Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda “Rusya yanlısı güçleri” desteklemesi gerektiğini düşünüyor.

Rusya’nın Levada Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırma, “Ukrayna’nın doğusunda Rus gönüllerin katılımıyla yapılan silahlı çatışmaların Rusya ile Ukrayna arasında bir savaşa dönüşebileceğinden endişeleniyor musunuz?” sorusuna, ankete katılanlarını yüzde 26’sı bu konuda çok endişelendiği, yüzde 40’ı endişelendiği cevabını verdiğini gösteriyor. Öte yandan ankete katılanların yüzde 23’ü bu konuda çok endişe duymadığını, yüzde 15’i hiç endişe duymadığını açıkladı. Ankete katılanların yüzde 9’u bu konuda kararsız kaldı.

Ayrıca anket katılımcılarının yüzde 52’si Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara Rus gönüllülerin katılmasının 3. dünya savaşına neden olacağı konusunda endişeleniyor, yüzde 40’ı karşıt görüşe sahip ve yüzde 8’i soruya cevap veremedi.

Anket sonuçları, Rusya vatandaşlarının yüzde 82’i Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara Rus vatandaşı gönüllülerin katılması, iç savaşa neden olabileceğinden dolayı endişelendiğini, yüzde 13’ü endişelenmediğini ve yüzde 6’sı kararsız kaldığını gösteriyor.

Bununla birlikte Rusyalıların yüzde 56’ı Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı güçleri desteklemesi gerektiğini, 21’i desteklememesi gerektiğini ve vatandaşların yüzde 23’ü bu konuda kararsız kaldığını ifade etti.

Ankete göre, katılımcılarının yüzde 23’ü Ukrayna’nın güneydoğusu Rusya Federasyonu’na başlanmasını istiyor, yüzde 41’i bölgede bağımsız bir devlet kurulmasını istiyor, yüzde 17’si bölgenin Ukrayna’ya bağlı kalmasını ama Kiev’den daha bağımsız olmasını, yüzde 7’si bölgenin mevcut şeklde Ukrayna2ya bağlı kalmasını istiyor, katılımcıların yüzde 12’si bu konuda kararsız kaldı.

Ankete katılımcıların yüzde 18’i Rusya askerlerinin yakın zamanda Ukrayna’ya girebileceğini, yüzde 40’ı bunun kısmen olabileceğini kısmen olamayacağını, yüzde 35’i bunun ihtimali az olduğunu ve yüzde 8’i kararsız kaldığını ifade etti.

Anket sonuçlarına göre Rusya ile Ukrayna arasından silahlı çatışma durumu meydana gelirse anket katılımcılarının yüzde 55’i Rusya’yı destekleyeceğini, yüzde 29’u desteklemeyeceğini, yüzde 16’i kararsız kaldığını belirtti.

Anket, Levada Araştırma Merkezi tarafından 18-21 Temmuz 2014 tarihleri arasında Rusya’nın 46 bölgesi 134 yerleşim biriminde yapıldı. Ankete 1600 Rusya vatandaşı katıldı. Hata payı %3,4 olarak hesaplanıyor.

Levada Araştırma Merkezi, sosyolojik ve pazarlama araştırmaları yapan Rusya’nın önde gelen araştırma merkezlerinden biri.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.