SON DAKİKA
Hava Durumu

“Rusya, büyük baskıdan dolayı Kırım’ın işgaline son verir”

Kanada’nın Ukrayna Büyükelçiliği, Kanada’nın Ukrayna’yı desteklemek için tüm imkanları kullanacağını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 14:36
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Rusya, büyük baskıdan dolayı Kırım’ın işgaline son verir”

Kanada, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini, yarımadada insan haklarının kaba ihlallerini ve Kırım Tatar Milli Meclisi faaliyetlerinin yasa dışı olarak yasaklanmasını kararlı şekilde kınıyor.
 
Konuyla ilgili Lviv’de 20 Şubat tarihinde Kırımlı siyasi tutukluların çocuklarını konu alan serginin açılış töreninde konuşan Kanada’nın Ukrayna Büyükelçiliği’nin Siyasi ve Kamu Müsteşarı Ruslan Kats, Kanada’nın tutumu değişmeyeceğini, ülkenin Ukrayna’yı desteklemek için tüm imkanları kullanacağını ve G7’de başkanlığı döneminde bu yönde çalışmalar yapacağını ifade etti.
 
Ruslan Kats, “Ukrayna’daki saldırısına ve Kırım’ın işgaline son vermesi için Rusya’ya daha çok baskı yapılmalı” diye kaydetti.

Bilindiği gibi, Kanada Parlamentosu, hükümete Ukrayna’daki askeri çatışma dolayısıyla Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların genişletilmesini teklif etti. Kanada Parlamentosu’nun Savunma Komitesi’nin hazırladığı raporda, “Kanada hükümetine, Ukrayna’daki askeri çatışmalardan sorumlu kişilere karşı, yabancı hükümetlerin mağdurlarına ilişkin yasasını (Magnitsty Yasası) uygulayarak  Kanada yaptırımlarını genişletmesi, ayrıca yaptırım rejiminin güçlendirilmesi için NATO dahil olmak üzere ortaklarıyla işbirliğini arttırması tavsiye ediliyor” denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.