SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’da silah için para yok

Haber Giriş Tarihi: 08.10.2014 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 08.10.2014 11:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’da silah için para yok

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Kremlin’in uzun vadeli olarak planlanmış devlet silahlandırma programını yerine getiremediğini açıkladı.

7 Ekim Salı günü Federasyon Konseyi'nde konuşan Siluanov, mevcut silahlandırma programının, daha önce söz konusu olan olumlu makroekonomik tahminlere göre hazırlandığını, şimdi ise durumun daha zor olduğunu belirtti.

Siluanov, giderlerin yeniden gözden geçirileceği ve Rusya bütçesinin finanse edebileceği yeni silahlandırma programının hazırlanacağını bildirdi.

Günümüzde Rusya’da geçerli olan silahlandırma programına göre 2020 yılına kadar 570 milyar doların silahlandırma ve askeri sanayi amaçlara harcanması gerekiyor. Fakat Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlardan dolayı Rus ekonomisinde ciddi sorunlar meydana geldi.

12 Eylül tarihinde Avrupa Birliği, Rusya’da askeri savunma alanında faaliyet gösteren en büyük üç şirket olan Uralvagonzavod, Oboronprom ve Birleşik Uçak İnşaat Şirketi'ne karşı finansman yasağı uyguladı.

AB yaptırım listesine ayrıca 9 savunma şirketi (Sirius, Stankoinstrument, Himkompozit, Kalaşnikov, Tulskiy silah fabrikası, Tehnologii Maşınostroyeniya, Vısokotoçnıye Kompleksı, Almaz-Antey ve Bazalt) dahil edildi. Bu şirketlere çift amaçlı Avrupa teknolojilerinin sevkiyatı yasaklandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.