SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan ABD'ye suçlama

Rusya, ABD'nin Suriye'deki muhaliflere silah sevkiyatında kısıtlamaları kaldırmasına sert tepki gösterdi. Rusya, bunu “düşmanca bir adım” olarak adlandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2016 18:09
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2016 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan ABD'ye suçlama

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye'deki muhaliflere silah sevkiyatı kısıtlamasını gevşetme kararının “Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin savaş uçakları, Rus askeri personeli ve defalarca saldırılara uğrayan Suriye’deki Rusya Büyükelçiliğini doğrudan tehlikeye attığını” bu nedenle de “söz konusu adımı düşmanca bir adım olarak değerlendirdiklerini” açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova’nın Bakanlığın resmi internet sayfasında yayınlanan açıklamasında, ABD'de Barack Obama yönetiminin bu kararının görevi Ocak ayında Donald Trump'a devretmeden önce dünyadaki durumu daha da karmaşıklaştırmayı amaçladığını belirtti.

Obama yönetimi Aralık ayı başında Suriye'deki muhaliflere silah tedariğindeki bazı kısıtlamaları kaldırmıştı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı askeri birlikleri hava saldırıları ile destekleyen Kremlin, bu kararın riskli olduğunu ve silahların "teröristlerin" eline geçebileceğini savunuyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana 300 binden fazla kişi öldü. Suriye'deki iç savaşın şu anda dünyanın en büyük mülteci dramına yol açtığı ifade ediliyor.

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye genelinde ateşkes sağlanması için yeni müzakereler başlatılmasını kararlaştırdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'yi de Rusya, Türkiye ve İran'ın çabalarına katılmaya çağırdığını açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.