SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan ABD'ye vergi misillemesi

Rusya, ABD’nin çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergisi kararına tepki olarak bu ülkeden ithal edilen bazı ürünlerin vergilerini arttırdı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2018 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan ABD'ye vergi misillemesi

Rusya, ABD’nin çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük tarifelerine tepki olarak bazı ABD menşeli ürünlerin ithalatına yüzde 25 ila 40 arasında değişen oranlarda ek vergi uygulamaya başladı.

 

Rusya Başbakan Dmitriy Medvedev’in imzaladığı karar çerçevesinde, ABD’den ithal edilen yol inşaat ekipmanları, petrol-gaz ürünleri ekipmanları ve fiber optik malzemelerinin gümrük vergileri arttırıldı. Ekonomik Kalkınma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre söz konusu ürünlerin vergilerinde yüzde 25 ila 40 arasında değişen oranlarda artış yapıldığı kaydedildi,  ayrıca bu ürünlerin benzerlerinin Rusya’da üretildiğine dikkat çekildi.

 

ABD’de Trump yönetimi, mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmiş, yaşanan gelişmeler ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülmüştü.

 

ABD Başkanı Donald Trump'ın "teknoloji hırsızlığı ile adaletsiz ticaret uygulamaları" nedeniyle Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, daha önce açıklandığı gibi bugün itibariyle resmen hayata geçmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.