SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Dışişleri Bakanından Afrin açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin Afrin bölgesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 17:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Dışişleri Bakanından Afrin açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin güvenlik çıkarlarının Şam yönetimiyle doğrudan diyalog yoluyla korunabileceğine inandığını ifade etti.

Moskova'da Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf ile yaptığı görüşmenin ardından bugün (20 Şubat) düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Afrin'deki durumla ilgili: "Türkiye'nin güvenlik çıkarları, Şam'la doğrudan diyalog yoluyla tamamen korunabilir" dedi.

Türkiye'nin birtakım haklı güvenlik endişelerinin bulunduğuna dikkat çeken Lavrov, "Türkiye’nin Suriye’deki haklı güvenlik çıkarlarının, Şam yönetimiyle doğrudan diyalogla tamamen korunabileceğine inanıyorum" dedi.

Söz konusu durumun Astana'da Rusya, Türkiye ve İran arasında liderler düzeyinde de olmak üzere istişare edildiğini hatırlatan Lavrov, "Türkiye'nin kaygılarını ve Kürtlerin arzusunu kabul ediyoruz. Kabul etmediğimiz ve karşı çıktığımız husus, yabancı güçlerin Kürt halkının meşru çıkarlarıyla hiçbir alakası olmayan gündemlerini Suriye'de öne çıkarmak için bu arzular üzerinde spekülasyon yapma girişimleridir" ifadelerini kullandı.

Lavrov, ABD'nin "oyun oynayarak" Afrin'de bugün yaşanan gelişmeleri bilinçli olarak provoke ettiğini ileri sürdü. Bunun dışında Kürt sorununun bölgedeki kaosu derinleştirme ve Suriye'yi bölme amacıyla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.