SON DAKİKA
Hava Durumu

“Rusya, en kaba şekilde Kırım Tatarlarının haklarını ihlal ediyor”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'nın 2007 yılında Münih’te Rusya Devlet Başkanı’nın uygar dünyaya karşı savaş ilan etmesini ciddiye almadığını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2018 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2018 17:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Rusya, en kaba şekilde Kırım Tatarlarının haklarını ihlal ediyor”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya Federasyonu’nun Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarının haklarını en kaba şeklide ihlal ettiğini ifade etti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamaya göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Münih Güvenlik Konferansı’nda 16 Şubat tarihinde yaptığı konuşmada, “Rusya, Kırım’a insan hakları ve özgürlüklerini savunmak için gelmedi, hak ve özgürlükler Rusya’nın olduğu her yerde ihlal ediliyor ve en kaba şekilde Kırım Tatarlarının hakları ihlal ediliyor” diye kaydetti.
 
Rusya’nın hibrid (melez) savaş sürdürdüğünü ve Ukrayna’nın Rusya Devlet Başkanı’nın Münih’te 2007 yılında yaptığı konuşmasını ciddiye almadığını ifade eden Petro Poroşenko açıklamasına, “Ukrayna, Moskova’nın hibrid taktiğini diğer ülkelerden daha iyi biliyor. Rusya Devlet Başkanı’nın 2007 yılında uygar dünyaya savaş ilan etmesini ciddiye almadığımızı kabul edelim” diye devam etti.
 
Hatırlanacağı üzere 10 Şubat 2007 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Münih Güvenlik Konferansı’nda dünya politikasının tek kutuplu olması ile ilgili bir konuşma yaptı. ABD’nin uluslararası arenadaki eylemlerini eleştiren Vladimir Putin, NATO’nun “artçı güçlerini Rusya Federasyonu sınırlarına gönderdiğini” iddia etti. Ayrıca Putin, “binlerce yıllık tarihi olan bir ülke olarak Rusya’nın her zaman bağımsız dış politika sürdürme ayrıcalığını kullandığını” ve “bu gelenekten vazgeçmeyi” planlamadığını ileri sürdü. 
 
Bilindiği gibi 2018 yılında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Münih Güvenlik Konferansı’na katılmayı reddetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.