SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Kırım’a S-400 füzelerini konuşlandırdı

Rusya Federasyonu, işgal ettiği Kırım yarımadasına “Triumf” adlı S-400 hava savunma sistemi konuşlandırdı.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2016 19:49
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2016 19:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Kırım’a S-400 füzelerini konuşlandırdı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Rus füze alaylarından biri Triumf” adlı S-400 hava savunma sistemi ile yeniden silahlandırıldı.
 
Rusya Hava Kuvvetleri’ne bağlı 4. Ordu'nun komutanı Viktor Sevastyanov, Rus gazetecilere yaptığı açıklamada Triumf sisteminin Aralık ayında kullanılmaya başlanacağını bildirdi. Sevastyanov, “Bu gerçekten geniş ölçekli sistem Aralık ayında askeri nöbetine başlayacak ve Rusya’nın güney bölgesindeki mevcut hava savunma sisteminin kapasitesi yüzlerce kilometreye çıkacak” şeklinde konuştu.
 
Bunun dışında Viktor Sevastyanov, alayda yer alan askerlerin gerekli eğitimi gördüklerini ve olası bir harekata da hazır olduklarını savundu.
 
Daha önce Ukrayna’nın NATO’ya, işgalcilerin Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın limanlarına giren bazı gemilerin yasaklı silah taşıma ihmalinin olduğu konusunda bilgi verdiği bildirilmişti. Ukrayna milletvekili İrina Friz’in NATO’ya ilettiği raporda, Rusya’nın işgal edilen yarımadayı, Ukrayna ile birlikte tüm NATO üye ülkelerini hedef alan stratejik bir nesneye dönüştürdüğünü doğrudan kanıtlayan bilgilerin yer aldığı aktarılmıştı. Ayrıca raporda Rus hükümetinin işgal edilen Kırım’dan Suriye’ye ve Suriye’den Kırım’a normal ve yasak silah taşıma olasılığını destekleyen bilgiler de verilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.