SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Kırım ile ilgili 3 binden fazla yasa kabul etti

Emine Ceppar, Rusya’nın Kırımlıları zorla Rusya’nın hukuk alanına ve realitelerine entegre ettiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 22:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 22:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Kırım ile ilgili 3 binden fazla yasa kabul etti

Ukrayna’ya ait Kırım yarımadasının Rusya Federasyonu’nun işgali altında bulunduğu 4 yıl içinde Rusya, Kırım ile ilgili 3 bin 500’e yakın yasayı kabul etti. 
 
Konuyla ilgili Kiev’de 20 Şubat tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rusya tarafından kabul edilen belgeler arasında, Rus işgalcilerin fikrine göre Kırımlıları Rusya’nın hukuki alanına entegre edecek yasalar ve yasaya bağlı kararların yer aldığını belirtti.166533Emine Ceppar, “Rusya gerçekten yıllar boyunca Ukrayna’yı yarımadadan dışına itti. Kırımlıların Rusya Federasyonu’nun hukuki alanına entegre edilmesi için 3,5 bin yasa kabul etti. Bu, Kırımlıların durumunu ve sivil tutumunu değiştiriyor” diye kaydetti.
 
Bununla birlikte Ceppar, Kırım’daki işgalci yönetimin, Ukrayna medyalarını bloke ettiğini, dolayısıyla Kırımlıların Ukrayna’daki durumu ile ilgili doğru bilgileri öğrenme imkanının olmadığını hatırlattı.
 
Daha önce Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın Ukrayna’da Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 4. yıl dönümü dolayısıyla “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası bir forum düzenlemeyi planladığı bildirilmişti. Söz konusu uluslararası forum çerçevesinde Kırımlı siyasi tutuklular ile ilgili bir belgeselin gösterimi gerçekleştirileceğini bildirilmişti. Emine Ceppar, siyasi tutuklular ve yakınlarının röportajlarından oluşan belgesel filmin, Arapça, Türkçe ve İngilizceye tercüme edileceğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.