SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın 4. “insani yardım” konvoyu Ukrayna’da

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2014 11:21
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2014 10:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın 4. “insani yardım” konvoyu Ukrayna’da

Rusya’nın Donetsk ve Lugansk bölgesi sakinleri için gönderdiği 4. “insani yardım” konvoyu Ukrayna’nın sınırını geçti. Rus “insani yardım” konvoyunun ikiye bölünerek bir kısmının Donetsk’e diğerinin Lugank’a gittiği bildirildi.

Rus haber ajansı RİA Novosti'nin bildirdiğine göre, Rusya’nın 50 tırdan oluşan “insani yardım” konvoyunun yükleri Donetsk şehrine ulaştı. Moskova, “insani yardımın” 500 tondan fazla gıda ürünü ve inşaat malzemelerinden oluştuğunu ileri sürdü.

Konvoyun ulaştığı Donetsk şehrinin Budyonov bölgesinde güvenlik görevlileri, gazeteci ve yüklerin boşaltılmasında yardımcı olacak gönüllülerin bulunduğu ileri sürüldü.

Lugansk bölgesine gönderilen konvoyun da varış noktasına ulaştığı ve şimdi yüklerin depolara boşaltılmaya başladığı bildirildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 28 Ekim tarihinde Ukrayna’ya Donetsk ve Lugansk sakinleri için sıradaki “insani yardım" konvoyunun Moskova’nın yakınındaki Noginsk şehrinden yola çıktığını açıklamıştı.

Bununla birlikte, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi, Rusya’nın, ülkeye yeni konvoy gönderdiği hakkında bilgi vermediğini bildirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Moskova heyeti Sözcüsü Viktoriya Zotikova, Kızılhaç Komitesi’nin Rusya’nın Donetsk ve Lugansk bölgesi sakinleri için gönderdiği 4. “insani yardım” konvoyunun organizasyonuna katılmadığını açıkladı.

22 Ağustos tarihinde Rusya'nın Ukrayna'ya gönderdiği birinci “insani yardım” konvoyu izin almadan ülkeye girdi. TIR'lar yüklerini boşalttıktan sonra 23 Ağustos'ta Ukrayna'yı terk etti. Kiev, TIR'lara askeri üretim tesislerinden malzeme yüklendiğini, Rusya'nın Ukrayna'ya ait gelişmiş radar sistemlerini çaldığını iddia etti. Ayrıca TIR'larla Rusya'ya Ukrayna'nın doğusunda teröristlerin tarafında savaşan ve öldürülen Rus askerlerinin cesetlerinin çıkarıldığı öne sürülmüştü.

Ardından Rusya, daha 2 “insani yardım” konvoyu göndermişti. Söz konusu konvoylar da Kiev’in izni ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi temsilcilerinin eşliği olmadan Ukrayna’ya girmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.