SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın kuklasından rezil paylaşım

Rusya işbirlikçisi sözde Kırım Tatar STK başkanı Ünver Sel, Kırım Tatar halkının antlı şehidi Noman Çelebicihan’ın Bolşevikler tarafından şehit edilişinin 100. yıl dönümünü "unutup" Rusların “ordu bayramını” kutladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 13:26
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2018 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın kuklasından rezil paylaşım

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ankara’da kurulan ve yasa dışı işgali meşrulaştırmaya yönelik faaliyetler yürüten, başkanlığını ise Kırım Tatar halkının temsil organı Kırım Tatar Milli Meclisi'ne karşı çalışmaları ile bilinen ve Rusya’nın Kırım’ı işgalinin en büyük destekçilerinden birisi olan Ünver Sel’in yaptığı “Kırım Kalkınma Vakfı”, bugün 23 Şubat’ta Kırım Tatar halkının antlı şehidi Noman Çelebicihan’ın şehadetinin 100. yıldönümünü görmezden geldi. Bununla da kalmayıp bir adım daha da ileri giderek, işgalci Rusya’da bugün kaydedilen “Vatan Savunucuları Günü” (1993 yılına kadar Sovyet Ordusu Günü olarak kutlanıyordu) vesilesiyle kutlama paylaşımında bulundu.

 

Çelebicihan'ı anmak yerine Rus Ordusunu kutladı!

Kırım Kalkınma Vakfı’nın sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı kartta Rus dilinde “23 Şubat Vatan Savunucuları Günü Kutlu Olsun!” yer alıyor.

 

Kırım Halk Cumhuriyeti hükümetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Noman Çelebicihan’ın şehit edilişinin bugün 100. yıl dönümü.

1885 senesi “Büyük Sunaq” köyünde doğan Noman Çelebicihan 1908-1916 seneleri arasında İstanbul’da ve St. Petersburg’da Hukuk ve Tıp eğitimi aldı. 1908 senesi Cafer Seydamet ile birlikte Türkiye’de oluşan inkılap hareketlerini yakından takip etti. Kırım Tatar halkının sorunlarına çare bulmak ve çarlık idaresi altında ezilen halkının yaralarına derman olmak için büyük bir gayret ile çalıştı ve bu maksatla “Qırım Talebe Cemiyeti”ni kurdu. 1917 senesinde Kırım, Litvanya, Belarus ve Polonya Müftüsü oldu, “Qırım Müslümanları İcra Komitesi”nin başkanı olarak seçildi. Bu süre devamında, daha öncesinde olduğu gibi, Kırım Tatar halkının teşkilatlanması ve kendi geleceğini eline alabilmesi için çalışmalar yürüttü. Yine aynı sene içerisinde, Aralık ayında Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın toplanmasında büyük bir rol üstlendi ve Kurultayın idare heyetinin başkanı olarak seçildi. Kurultay’ın çalışmaları sonucunda “Kırım Tatar Halk Cumhuriyeti”nin kurulması için çalışmalar yürütülmesi kararı alındı ve kurulan hükümetin başkanlığına Noman Çelebicihan seçildi. Kırım’ın Bolşevik kuvvetleri tarafından işgal edilmesi sonucunda Kurultay dağıtıldı ve milli liderlerimiz ya tutuklandı ya da Kırım’dan kaçmaya mecbur edildi. Tutuklanan Noman Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından vahşice öldürüldü ve naaşı Karadeniz’e atıldı.

Çelebicihan, ayrıca şair ve neşirci olarak tanınıyordu. Yazdığı “Ant Etkenmen” şiiri Kırım Tatarlarının milli marşı kabul edildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.