SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın sebze yasağı kalkabilir

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin, (Rosselhoznadzor) Türkiye’den sebze ithalatının yenilenmesine ilişkin kararı bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2016 11:24
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2016 11:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın sebze yasağı kalkabilir

Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi’nin, (Rosselhoznadzor) Türkiye’den sebze ithalatının yenilenmesine ilişkin kararının 26-27 Aralık tarihinde kabul edilmesinin beklendiği belirtildi.

Rus RIA haber ajansına konuyla ilgili açıklamada bulunan Rosselkhoznadzor Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, “Teknik çalışma günümüzde devam ediyor, henüz tamamlanmış değil... Sanırım Pazartesi-Salı kararın kabul edilmesini bekliyoruz.  

Alekseyenko, Türk sebzesi ithalatına kararın kabul edilmesinden hemen sonra başlanabileceğini kaydetti.

Rosselkhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert de daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye’den patlıcan, kabak ve marul ithalatı yasağını kaldırabileceklerini belirtmişti.

24 Kasım 2015, Rusya'ya ait SU 24 savaş uçağının Hatay, Yayladağı yakınlarında Türk jetleri tarafından düşürülmesinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 28 Kasım 2015 tarihinde Türkiye’ye yönelik ekonomik tedbirler içeren yaptırım kararını imzaladı. Söz konusu karara göre, Türk kanunları yetkisinde olan bazı kurum ve kuruluşların Rusya’da faaliyet göstermeleri yasaklanırken, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlerin alımının da geçici olarak durdurulacağı veya yasaklanacağı kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.