SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Suriye'den Kırım'a kimyasal silah taşıma ihtimali var

Rus hükümetinin işgal edilen Kırım’dan Suriye’ye ve Suriye’den Kırım’a normal ve yasak silahlar taşıması olasılığını destekleyen bilgiler mevcut.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2016 23:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2016 23:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Suriye'den Kırım'a kimyasal silah taşıma ihtimali var

Ukrayna Parlamentosu milletvekili, NATO Parlamenterler Asamblesi’nde Ukrayna Parlamentosu Heyeti Başkanı İrina Friz, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın limanlarına giren bazı gemilerin yasaklı silah taşıma ihmalinin olduğunu ileri sürdü.

Ukraynalı milletvekili NATO’ya ilettikleri raporda, Rusya’nın işgal edilen yarımadayı, Ukrayna ile birlikte tüm NATO üye ülkelerini hedef alan stratejik bir nesneye dönüştürdüğünü doğrudan kanıtlayan bilgilerin yer aldığını anlattı. Ayrıca raporda Rus hükümetinin işgal edilen Kırım’dan Suriye’ye ve Suriye’den Kırım’a normal ve yasak silah taşıma olasılığını destekleyen bilgiler de yer aldı.

Friz, Ekim ayın sonunda Kefe (Feodosiya) limanına gelen ve yüksek güvenlik önlemleri alındıktan sonra boşaltılan Nadalina isimli gemiyi örnek olarak göstererek, “Limanı tüm siviller terk etti. Güvenlik askeri birlikleri tarafından sağlandı. Aldığımız bilgilere göre 8-10 tane özellikle tehlikeli malların taşınması için kullanılan kompozit konteyner boşaltıldı. Her konteynerin indirilmesi için 30 dakika harcandı. Geminin güzergahına  bakarak ve geminin sadece bu 8-10 konteyneri taşıdığını göz önünde bulundurarak biz büyük ihtimal 200 mm kalibrelik mühimmatın boşaltıldığı sonucuna vardık. Büyük olasılıkla kimyasal bir silahın boşaltılması söz konusuydu. Konteynerlerin görüntü ve büyüklüklerinin analizi, kutuların kimyasal savaş başlıklı füzelerin taşındığı özel kutulara benzediğini düşündürdü” diye kaydetti.

Milletvekili, söz konusu sonuçlara HUMİNT analizi ve MarineTraffic sisteminin açık verilene dayanarak ulaşıldığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.