SON DAKİKA
Hava Durumu

“Rusya, teröristlerin seçimlerini tanımaya cesaret edemez”

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2014 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2014 14:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Rusya, teröristlerin seçimlerini tanımaya cesaret edemez”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Danışmanı Oleg Medvedev, Rusya’nın sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde düzenlenecek seçimleri meşru olarak kabul etmeye cesaret edemeyeceği kanaatinde.

Oleg Medvedev, Ukrayna’nın bir televizyon kanalının programında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu dahil olmak üzere dünyadaki hiçbir ülkenin, Donbas’ta 11 Mayıs tarihinde yapılan sözde referandumları kabul etmediği gibi sözde seçimleri de tanımayacağını kaydetti.

Teröristlerin 2 Kasım tarihinde seçimler düzenlemesinin, Ukrayna’nın doğusundaki durumu daha da zorlaştıracağını ve söz konusu “cumhuriyetlerin” meşru olarak tanınması veya kabul edilmesi için bir neden olmayacağını belirten Oleg Medvedev, “Yapılan açıklamalara rağmen, Rusya’nın bile ilgili seçimleri tanımayacağı tahmininde bulunabilirim” dedi.

Rusya’nın, sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde düzenlenmesi planlanan seçimleri tanıyacağına ilişkin açıklamaların, gerçek niyete değil, bir blöfe benzediğini söyleyen Medvedev, “Oysa ilgili seçimlerin saçma olduğu ve Ukrayna mevzuatına ve Avrupa normlarına aykırı olduğu ortada” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya hükümetinin “Donetsk Halk Cumhuriyeti” ve “Lugansk Halk Cumhuriyeti”nde yapılacak seçimleri kabul edeceğini açıklamıştı.

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın, ayrılıkçıların sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde düzenleyecek seçimleri kabul etmemek için hiçbir nedenin olmadığını savundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.