SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya teröristlerin seçimlerini tanırsa yaptırımlar artar

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 09:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya teröristlerin seçimlerini tanırsa yaptırımlar artar

Rusya’nın "Donetsk Halk Cumhuriyeti" ve "Lugansk Halk Cumhuriyeti" terör örgütlerinin düzenleneceği seçimleri tanıması durumunda, AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların artacağı belirtildi.

Avrupa Birliği’ndeki yetkili kişilere atıfta bulunan Rus Kommersant gazetesi, Rusya’nın sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinde 2 Kasım’da düzenlenecek seçimleri tanıması durumunda Rusya’ya karşı yaptırımların daha sert hale gelebileceğini bildirdi.

Kommersant gazetesine konuşan yetkili, “Seçimlerin tanınması olumsuz sonuçlar doğurabilir. 2 Kasım’da yapılacak seçimler Minsk anlaşmalarına ve Ukrayna mevzuatına aykırı. Rusya seçimleri meşru kabul ederse, krizi çözmeyip durumu daha da zorlaştırır” dedi.

Avrupa Birliği’nin fikrince, Kasım ayında yapılacak ilgili seçimlerin Minsk’te imzalanan anlaşmalara aykırı olduğu belirtildi.

Fakat Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti seçimleri hakkındaki maddenin Minsk anlaşmalarında yer aldığını ve Moskova’nın söz konusu seçimleri tanıyacağını söyledi.

Kommersant gazetesinde "Donetsk Halk Cumhuriyeti" ve "Lugansk Halk Cumhuriyeti" seçimlerinin süreleri ile ilgili bilgilerin Minsk anlaşmalarının gizli belgelerinde yer aldığı ileri sürüldü. Gizli belgelerde söz konusu seçimlerin 7 Aralık’ta yapılacağı, ayrılıkçıların ise seçimleri 2 Kasım’da yapmak istediği, böylece sorunun sadece tarih olduğu iddia edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.