SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’ya taziye mesajları

Moskova bölgesinde düşen yolcu uçağında 71 kişi bulunuyordu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 09:25
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’ya taziye mesajları

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’da 11 Şubat tarihinde Saratov Havayollarına ait An-148 yolcu uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini bildirdi. 
 
Taziye mesajını kişisel Twitter sayfasında yayımlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Moskova yakınlarında uçak kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları ve akrabalarına taziye dileklerimi bildiriyorum” ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Bölümü Temsilcisi Vasiliy Kiriliç, düşen uçakta Ukrayna vatandaşlarının olmadığı bilgisini paylaştı.
 
Vasiliy Kiriliç, “Konsolosun paylaştığı ön verilere göre, Moskova bölgesinde düşen An-148 uçağında Ukrayna vatandaşları bulunmuyordu” diye kaydetti.166010Erdoğan'dan Putin'e taziye
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da yolcu uçağının düşmesiyle yaşanan trajediyle ilgili olarak Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'e taziye dileğinde bulundu. 
 
Erdoğan, Putin'e gönderdiği taziye mesajında, Moskova Domodedovo Havalimanı'ndan kalkan yolcu uçağının düşmesi neticesinde 71 kişinin hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğunu belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın trajik kazada hayatlarını kaybedenlerin ailelerine sabır, Putin'e ve onun şahsında tüm Rus halkına başsağlığı dilediği kaydedildi. 
 
Öte yandan Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın Rusya Başkanı Dmitriy Medvedev'e taziye telgrafı gönderdi. Yıldırım, "Bu elim kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, şahsınızda hükümetinize ve dost Rus halkına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı. 
 
Uçak yere çarpması sonucunda parçalandı
 
Uçak kazasının meydana gelmesinden dolayı kurulan karargah, uçağın havada değil yere çarpması sonucu parçalandığı tahminini paylaştı. 
 
Yapılan açıklamada, “yerdeki izler ve uçağın düştüğü bölgede bıraktığı huni şeklinde iz, uçağın şiddetli bir şekilde yere çarpmış olabileceğini gösteriyor. Öte yandan uçağın parçaları da, parçalanmanın havada değil yere çarpma sonucunda olduğunu gösteriyor” denildi. 
 
Olay yerinde yakıt kokusunun şiddetli olduğu ve uçak parçalarının çok küçük olduğu için uçağın yakıtın bulunduğu bölümle yere çarptığı tahmini dile getirdi.
 
Bilindiği gibi, Saratov Havayolları'na (Saratovskiye Avialinii) ait bir yolcu uçağı, 11 Şubat tarihinde Moskova’daki Domodedovo Havalimanı'ndan havalanmasından sonra Moskova bölgesinde düştü. Saratov Havayolları'na ait An-148 yolcu uçağının Rusya’nın Orsk şehrine uçmak üzere Moskova’nın Domodedovo Havalimanı'ndan havalandığı, daha sonra 65’i yolcu 6’sı mürettebat olmak üzere 71 kişinin bulunduğu uçağın bir süre sonra radarlardan kaybolduğu bildirildi. Daha sonra uçağın Moskova bölgesinde düştüğü bildirildi. 
 
Rusya Soruşturma Komitesi, olay ile ilgili Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 263. Maddesinin 3. Fıkrasına (ihtiyatsızlık olarak iki veya daha fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan hava aracının hareketi ve kullanım güvenlik kurallarının ihlal edilmesi) göre dava açtı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.