SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, yaptırımlardan dolayı Kırım’ı enerjide bağımsız yapamıyor

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2014 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2014 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, yaptırımlardan dolayı Kırım’ı enerjide bağımsız yapamıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitryi Medvedev’in Kırım’ın tam enerji bağımsızlığını sağlama talebine rağmen Ruslar yarımadada hala termik santrallerin inşaatına başlayamıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlardan dolayı Kırım’da iki termik santral inşa etmesi gereken Tehnopromeksport şirketi, inşaat için gerekli olan ve başka ülkelerde üretilen türbinleri alamıyor. AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, yabancı üreticilerin Tehnopromeksport şirketine türbin sevkiyatını engelliyor.

Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak isteyen Rus devlet şirketi Rosneft, yaptırımlardan önce yabancı üreticilerden aldığı türbinleri Tehnopromeksport şirketine vermeye hazır olduğunu belirtti. Fakat Tehnopromeksport şirketinin söz konusu türbinleri alması durumunda bile yabancı üreticiler tarafından bakımı ve servisi yapılmayacak. Böylece türbinin herhangi bir parçası bozulduğunda termik santral çalışamaz duruma gelecek.

Daha önce Tehnopromeksport şirketi tarafından Akmescit ve Akyar’da iki termik santralin kurulacağı açıklandı. Kırım’ın elektrik ihtiyaçlarının yüzde 80’i Ukrayna tarafından karşılandığı için Rusya yönetimi yarımadada termik santral inşa etme kararını aldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.