SON DAKİKA
Hava Durumu

Şahtar Donetsk'in kaptanı: Donetsk’e dönünce sokaklarını öpeceğiz

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2014 11:22
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2014 11:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Şahtar Donetsk'in kaptanı: Donetsk’e dönünce sokaklarını öpeceğiz

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş ülkenin futbolunu da etkiledi.

Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yerleşen takımlar ülkenin başka bölgelerine taşınmak zorunda kaldı.

Ukrayna’nın ünlü takımı Şahtar Donetsk de silahlı çatışmalardan dolayı Kiev’e taşınmak, maçları ise Lviv’de oynamak zorunda kaldı.

Kulübün ve Ukrayna’nın durumu ile ilgili ünlü World Soccer dergisine konuşan Şahtar Donetsk’in Hırvatistanlı kaptanı Darijo Srna, “Benim için bu ilk savaş değil. Daha önce Hırvatistan’da da savaşı gördüm. Durum çok zor ama biz bir an önce Donetsk’e dönmek istiyoruz. Donetsk’te barışın olmasını istiyoruz. Taraftarlar için Donbass Arena stadında oynamak istiyoruz. Fakat şimdilik Kiev’de bulunmak zorundayız” dedi.

Günümüzde Mariupol’den İlyiçivets, Donetsk’ten ise Olimpik, Metalurg ve Şahtar Donetsk takımlarının Kiev’de bulunduğunu anlatan Srna, Ukrayna’daki savaşın kendisini de çok etkilediğini belirtti.

Srna, “Ben Donetsk’te 11 yıldır yaşıyorum. Donetsk, benim evim, benim ikinci vatanımdır. Bu benim kulübüm. Donetsk’te, ailem ile oturduğum ev var. Orada mutlu idim. Her gün uyandığımızda gazete okuyoruz, televizyon izliyoruz. Çok üzücü. Savaşın bittiği gün biz Donetsk’e döneceğiz ve sokaklarını öpeceğiz” diye konuştu.

Darijo Srna, Şahtar Donetsk takımının kaptanı. Hırvatistan milli formasını giyen Boşnak asıllı Darijo Srna’nın ailesi Bosna'da savaşın çıkmasıyla zor günler geçirmiş. Müslüman kimliklerinden dolayı taciz edilip, yurtlarını terk etmeleri için baskıya maruz kalmışlar. Savaş döneminde dini kimliğini saklamak durumunda kalan Darijo'nun futbol hayatı doludizgin giderken, babası ve annesi Sırp Çetnikler tarafından zulme uğramış. Ailesini kaybeden Darijo Srna, acılarını futbol sahasında dindirmeyi tercih etmiş. 1999'da Hajduk Split ile profesyonel anlaşma imzalayan Srna, 2003'te S.Donetsk'e transfer oldu. Defansın sağında oynamasına rağmen sürekli ileri çıkan Srna, hızı, top tekniği ve serbest vuruşlardaki ustalığıyla takımın en değerli oyuncusu konumunda bulunuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.