SON DAKİKA
Hava Durumu

Salih Müslim, Avrupa Konseyi'nde ortaya çıktı

Türkiye'nin iadesini istediği terör örgütü PYD'nin eski Eşbaşkanı Salih Müslim Strazburg'da Avrupa Konseyi'nde ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 19:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Salih Müslim, Avrupa Konseyi'nde ortaya çıktı

Terör örgütü PYD'nin eski Eş Başkanı Salih Müslim, Strazburg'da ortaya çıktı. Türkiye'nin iadesini istediği Salih Müslim Avrupa Konseyi'nde bir toplantıya katıldı.

Türkiye'nin de üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Konseyi'nde, Türkiye'nin başlattığı Afrin operasyonu hakkında bir etkinlik düzenlendi.

AKPM Türk heyetindeki HDP'li milletvekillerinin üyesi olduğu Birleşik Avrupa Solu grubu tarafından organize edilen toplantıya Salih Müslim de katıldı.

 

ETKİNLİĞE KATILACAĞI BELİRTİLMEMİŞTİ

Etkinliğin düzenleneceği geçen hafta duyurulmuş ancak Salih Müslim'in konuşmacı olarak katılacağı belirtilmemişti.

Etkinlikte AKPM üyesi HDP'li milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Hişyar Özsoy da hazır bulundu. Salondakiler arasında HDP Mardin milletvekili Mithat Sancar da vardı.

Salih Müslim etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrin operasyonunu kendileri açısından "DAEŞ'a karşı mücadelenin devamı" olarak tanımladı. Salih ayrıca Afrin operasyonu sırasında Ankara ve Şam'ın bir tür anlaşma yaptıklarını öne sürdü. Salih Müslim acil insani yardıma ihtiyaç olduğu mesajı verdi.

 

RUSYA YARDIM TEKLİFİNDE BULUNDU

Müslim, Rusya'nın yardım teklifinde bulunduğunu, ancak Moskova'nın Afrin operasyonunda Ankara'ya yardımı nedeniyle bu teklifin kendileri tarafından reddedildiğini de söyledi.

Müslim'e Avrupa Konseyi'ni ziyaret eden VIP'lerin korunmasından sorumlu sivil Fransız polisi eşlik ediyor.

Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği ve AKPM'deki heyet başkanı AKP Samsun milletvekili Akif Çağatay Kılıç hakkında kırmızı bülten bulunan Müslim'in Türkiye'nin üye olduğu bir platforma konuşmacı olarak davet edilmesine tepki gösterdi.

Salih Müslüm geçtiğimiz yıllarda Avrupa Konseyi'ne iki kez daha gelmişti. Türkiye daha önce Çekya ve İsveç'ten Salih Müslim'in iadesini istemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.