SON DAKİKA
Hava Durumu

Savcılık, işgalcilerin yasa dışı eylemleriyle ilgili bilgi topluyor

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Herson bölgesi Çaplınka kasabasında vatandaşlarla görüşecek.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 16:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Savcılık, işgalcilerin yasa dışı eylemleriyle ilgili bilgi topluyor

Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından Ukrayna’nın başkenti Kiev’de faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım sınırında bulunan ve Kırım Tatarlarının yoğun olarak ikamet ettiği Herson bölgesinin Çaplınka kasabasında Rus işgali altındaki Kırım’da ikamet eden Ukrayna vatandaşları ve iç mülteciler için kabul günü düzenleyecek. Görüşmeler sırasında Rus işgalcilerin Kırım’daki yasa dışı eylemleri hakkında bilgi toplanacak.

Çaplınka kasabası, Gruşevskiy sokağı, 30 adresinde bulunan Geniçesk Savcılığı binasında yarın (16 Şubat) Ukrayna saatiyle saat 10.00’da (TSİ 11.00) başlayacak ve görüşmeler saat 11.00’a kadar devam edecek.

Kırım Savcılığı daha önce yaptığı duyuruda Herson bölgesinin Kırım sınırındaki yerleşim yerlerinde: Geniçesk kenti, Çaplınka kasabası ve Kalançak kasabasında vatandaşlarla görüşmeler gerçekleştireceğini bildirmişti.

Savcılıktan yapılan açıklamada, söz konusu görüşmelerin amacının işgalci yönetim tarafından geçici işgal altında bulunan Kırım yarımadasına yaşayan ya da Ukrayna’nın ana kısmına taşınmak zorunda kalan Ukrayna vatandaşlarına yönelik savaş suçları ve insanlığa karşı suçların işlenmesi ile diğer anayasal haklarla ilgili ihlalleri tespit etmek olduğu belirtildi.

Benzer görüşmeler daha önce 12 ve 19 Ocak 2018 tarihlerinde Herson bölgesinin Geniçesk kasabasında yapılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.