SON DAKİKA
Hava Durumu

'Sıkıntı içinde olsak da Kurban Bayramını kutlamak boynumuzun borcu'

Rusya’nın kontrolündeki Kırım yönetimi Kurban Bayramını resmi tatil olarak etti, ancak bayramın ilk gününde kapsamlı sivil savunma tatbikatı düzenlenmesi dikkatlerden kaçmadı.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2014 08:45
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2014 07:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
'Sıkıntı içinde olsak da Kurban Bayramını kutlamak boynumuzun borcu'

Rusya’nın kontrolündeki Kırım Parlamentosu 25 Haziran’da Ramazan ve Kurban Bayramlarına resmi statü vermişti. Kurban Bayramının ilk günü Cumartesi’ye rastlaması nedeniyle Pazartesi günü tatil günü olacak.
Kırım yönetiminin bayramın ilk gününde Olağanüstü Durumlar Bakanlığına bağlı tüm birimleri kapsayan kapsamlı tatbikat yapması Kırımlı Müslümanlar arasında tedirginliğe neden oldu.

Kırımlı Müslümanlar yarımadadaki tüm camilerde bayram namazı için toplandı. Kırım’ın başkenti Akmescit’te büyük bir cami bulunmadığı için Müslümanlar spor salonunda namaz kılmak zorunda kaldı.

Kırım Müftüsü Emirali Ablayev’in verdiği vaazın ardından kılınan namaza binlerce kişi katıldı.

Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, namaz sonrası QHA mikrofonuna yaptığı açıklamada "Saygılı vatandaşları, saygılı Müslümanlar, aziz kardeşlerim, elbette biz ne kadar sıkıntı içinde olsak da ne kadar da bize uygun ve layık bir durumda olmasak da Kurban Bayramımız ve Ramazan Bayramımızı kutlamaya mecburuz. Çünkü hayat durmuyor ve devam ediyor. Çocuklarımız ve torunlarımızla birlikte yaşamak ve yaşatmak, okumak ve okutmak bizim boynumuzun borcudur. Bugün şükürler olsun Kurban Bayramı namazını kıldık, milletle beraber. Kırım'daki bütün camilerimizde bir sesten  'Allahü Ekber' tekbirlerini getirdik ve bugünkü bayramımıza kavuştuk." dedi.

Bayramın ardından Müslümanlar tokalaşarak birbirlerini tebrik etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.