SON DAKİKA
Hava Durumu

Slovak milletvekilleri: Ukrayna büyükelçisine hakaret eden Rus diplomat ülkeyi terk etmeli

Bir Rus diplomat, Slovak milletvekili heyetinin işgal altındaki Kırım’a ziyaretinin Ukrayna yasalarının ihlali olacağını söyleyen Ukrayna’nın Bratislava Büyükelçisi Yuriy Muşka’ya hakaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2018 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2018 11:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Slovak milletvekilleri: Ukrayna büyükelçisine hakaret eden Rus diplomat ülkeyi terk etmeli

Slovak milletvekilleri, Ukrayna’nın Bratislava Büyükelçisi Yuriy Muşka’ya hakaret eden Rus diplomat Dmitriy Kovalkov’un ülkeyi terk etmesi gerektiğini kaydetti.

Ukrayna’nın Bratislava Büyükelçisi Yuriy Muşka’nın bir grup Slovak milletvekilinin Rus işgali altında bulunan Kırım’a ağustos ayında gerçekleştirmeyi planladığı ziyaretin Ukrayna yasalarının ihlali olduğu yönündeki açıklaması üzerine Slovakya Parlamento Başkanı Andrej Danko, Ukrayna Büyükelçisinin Slovak milletvekillerinin nereye gideceğine karar vermemesi gerektiğini söylemişti.

Bunun üzerine Rus diplomat Dmitriy Kovalkov da, Danko’nun Facebook sayfasında yayınladığı paylaşımda, “Bravo Bay Danko. Siz cesur bir insan ve gerçek bir hükümdarsınız. Ukrayna büyükelçisi ise sadece bir geri zekalı“ ifadelerini kulladı.

RUS DİPLOMATA TEPKİ

Slovakya Parlamento Başkanı Danko, bu paylaşımla ilgili sessizliğini korurken Slovak milletvekilleri Rus diplomatın hakaretine tepki gösterdi.

Muhalif liberal SaS partili milletvekili Martin Klus, “slav kardeşine” hakaret eden Rus diplomatın en azından Ukrayna büyükelçisinden özür dilemesi gerektiğini ya da ülkeyi terk etmeyi düşünmesi gerektiğini kaydetti.

Aynı zamanda, muhafazakar OĽaNO partisinden milletvekili Veronica Remišova da, Parlamento Başkanı Danko’nun Ukrayna büyükelçisine yapılan hakaret karşısında sessiz kalmasını eleştirdi ve bunun Slovakya'nın ulusal çıkarlarına zarar verdiğini ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.