SON DAKİKA
Hava Durumu

Smedlâyev: Kundakçılar yakalanamayacak

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2013 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2013 15:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Smedlâyev: Kundakçılar yakalanamayacak

Kırım Tatar Milli Meclisi Sekretarya Bölümü Başkanı Zair Smedlâyev, Akmeçet Kırım Tatar Yerel Meclisi’ne yapılan kundaklamanın yeni bir kışkırtma olduğunu söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisinden yapılan açıklamaya göre Zair Smedlâyev, “Kasıtlı olarak yangın çıkarıldığı gerçeği var. Bunu kimin yaptığını net olarak söyleyemem. Bunun bölgede istikrarı bozmaya yönelik yeni bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. Her zamanki gibi gerginlik yaratmak için yapılmıştır. Bu kundaklamayı, son zamanlarda sıklığı artan Kırım Tatar karşıtı ifadeler ve düşmanlığı körükleyen yayınlarla birlikte değerlendirilebilir.” dedi.

Zair Smedlâyev, cami inşaatı yapılacak yeri koruyan bekçiyi yakma girişimi ve yerel meclis ofisini kundaklama olaylarının aynı zincirin birer halkası olabileceğini kaydetti.

Smedlâyev, “Müslüman mezarlıklarında görülen çok sayıda vandalizm eylemi, Yaltinskaya sokağı numara 22’de yapılan kundaklamanın suçluları bulunamadığı gibi bu kundaklamada da suçluların bulunacağını ümit etmiyorum. Emniyette, elektrik tesisatının yanması, olay yerinde aylardır bulunan sigara izmaritlerinin yanması ve diğer başka birçok sebep bulunur. Pencerenin kırık olması yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını doğruluyor.”

“Eğer suçlular bulunmazsa demek ki tüm kışkırtmalar emniyet mensuplarının izni veya onların doğrudan katılımı ile düzenlenmiştir” dedi.

14 Ağustos sabaha karşı Akmescit’in Akmeçet mahallesinde muhtarlık ve Kırım Tatar Yerel Meclisi tarafından kullanılan prefabrik yapı yandı ve içindeki herşey kül oldu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.