SON DAKİKA
Hava Durumu

Smedlâyev: ''Meclise karşıtı eylemi siyasi sahtekarlar düzenledi''

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2011 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2011 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Smedlâyev: ''Meclise karşıtı eylemi siyasi sahtekarlar düzenledi''
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 16.03.2011 (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Sekreterlik Başkanı Zair Smedlayev, 15 Martta KTMM binası önünde yapılan protesto eylemini siyasi sahtekarların düzenlediğini söyledi.

KTMM’ye zıt görüşlere sahip Kırım Tatar Koordinasyon Kurulu, Milli Hareket Partisi gibi Kırım Tatar teşkilatları Salı günü KTMM’ye karşı protesto eylemi düzenlediler. Eylemciler, hapiste bulunan Avdet Derneği imamı Daniyal Ahmetov ile tutuklu bulunan Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi Ruslan Balbek’in serbest bırakılmasını, Kırım’da toprakların satışının durdurulmasını talep ettiler.

Smedlayev, eylemle ilgili olarak QHA’ya yaptığı yorumda, “Protestoyu, son zamanlarda basında adları duyulmayan insanlar dikkatleri üzerlerine çekmek amacıyla düzenlediler”.
“Evet, şiphesiz ki onlar Kırım Tatarları için çok ciddi bir konu olan toprak sorununu gündeme getirdiler. Onlar bu konuyu kullanarak insanları KTMM’ye getirdiler. Onlar her yerde toprağın Kırım Tatar Milli Meclisinin desteği ile satıldığını beyan ediyorlar. Hastalıklı hırsları olan birkaç kişi güncel sorunları gündeme getirmek yerine Kırım Tatar Mili Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Nobel Barış Ödülünün verilmesine karşı çıktı. Halkımızın bu gibi sözde siyasetçileri, daha doğrusu siyasi sahtekârları destekleyecek kadar aptal olmadığından eminim. Eylem organizatörleri, protestoya iştirak eden insanları kendi çıkarları için kullandılar. Ancak onlar bunu her zaman yapamaz ve bir zaman bu yaptıklarının hesabını vereceklerdir” dedi.

Smedlayev, Kırım Tatar Milli Meclisi Toprak Komisyonu Başkanı Zevcet Kurtumerov’un eylemden önce eylem organizatörlerine protestonun yapılacağı yer ve tarih ile ilgili KTMM’ye bilgi verilmesi konusunda 2 kez telefon vasıtasıyla başvurmasına rağmen bu konuda cevap gelmediğini söyledi.

Smedlayev, “Eylemciler KTMM binasına geldiği zaman bile bizi konuşmaya çağırmadılar. Eğer çağırsalardı biz yanlarına çıkıp kendileriyle görüşürdük. Bizim işimiz, çözmemiz gereken sorunlar çok. Bizim siyasi reklamla uğraşmak için vaktimiz yok” dedi.

Smedlayev, eylemcilerin basını tarafsızlıkla suçlamalarına özel dikkat etti. Smedlayev, “Sağlıklı insanlar gazetecilerin rüşvetçi olduğunu söylemez. Gazeteci gideceği yer konusunda kendisi karar verir ve ilgi duymadığı olaya gitmez. Bir hastanın boşuna konuştuğu yerde sağlıklı insan ne yapsın ki. Bunun için birçok gazeteci çoğu eyleme gelmedi. Eylem organizatörleri bunun için gazeteclere rüşvetçi diyorlar” dedi.

Smedlayev, protestocuların Daniyal Ahmetov ve Ruslan Balbek’in serbest bırakılması talebini yorumlarken “Onları KTMM değil, kolluk kuvvetleri tutukladı. Neden suç KTMM’ye atılıyor? Örneğin bu Cuma günü Ahmetov ve Balbek hakkında davaların açıldığı aynı iddia ile (polise karşılık verme) hakkımda açılan dava ile ilgili duruşma olacak. Ben de davanın nasıl biteceğini bilmiyorum. Ancak ben halkıma karşı hiçbir suç işlemediğimi biliyorum. Bundan dolayı halkın beni destekleyeceğini umuyorum” dedi.

Smedlayev, Ahmetov ve Balbek gibi Kırım Tatar Milli Kurultayının kararlarını ihlal ettikten sonra başı derde giren insanların neden bu durumda Kurultay’ı ve KTMM’yı akıllarına getirdiklerini anlayamadığını söyledi. Smedlayev, “Bu böyle olmamalı” dedi.

Ayder Acımambetov - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.