SON DAKİKA
Hava Durumu

Sözde yönetim Ukrayna’ya karşı onlarca dava hazırlıyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde yönetim, 2018 yılı devamında Ukrayna’ya karşı dava dilekçeleri vereceğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 18:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sözde yönetim Ukrayna’ya karşı onlarca dava hazırlıyor

Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde yönetim, Rus işgali altındaki yarımadaya elektrik sevkiyatının durdurulması nedeniyle, Ukrayna’ya karşı dava dilekçeleri hazırladıklarını iddia etti.
 
Elektrik sevkiyatının durması nedeniyle dava açacaklar 

Konuyla ilgili Rus propaganda medyalarına açıklama yapan Kremlin’in kontrolündeki sözde Uluslararası Hukuki Konulardan Sorumlu Uzman Konseyi Başkanı Aleksandr Molohov, dava dilekçelerinin, Ukrayna’nın ana kısmından işgal altındaki yarımadaya elektrik sevkiyatının durdurulması nedeniyle, doğan zararın tazmin edilmesi talebiyle verileceğini ileri sürdü. 
 
Aleksandr Molohov, “Elektrik sağlanmamasından dolayı çok sayıda insan zarar gördüğü için onlarca dava dilekçesi hazırlıyoruz. Müşterilerimiz arasında Aluşta’daki süt fabrikası da yer alıyor, elektriklerin kesilmesinden dolayı fabrikanın ürünleri bozuldu. Ölçekli hukuki saldırıya hazırlanıyoruz” diye savundu.
 
Dava dilekçelerinin 2018 yılı boyunca verileceğini ve şimdilerde şikayetlerin toplandığını ifade eden Molohov, “Elektrik kesintilerinden dolayı zarar gören insanlara çalışma grubuna başvurma çağrısı yapıyoruz. Birçok insanın Ukrayna ile davalaşmaktan korktuğu durumla karşılaştık. Çoğunun orada (Ukrayna’da) temasları, yakınları var, bundan dolayı korkuyorlar. Bu insanları anlıyoruz, ama benzer bir korkusu olmayanlara bize katılmaya çağırıyoruz, sonra geç olacak” diye iddia etti.
 
Elektirkleri patlatılmıştı

Bilindiği gibi Herson bölgesinde Kırım’a elektrik sağlayan her 4 hatta da elektrik direklerinin patlatılması nedeniyle 22 Kasım 2015 tarihinde Kırım’a elektrik sevkiyatı durdurulmuştu. Kırım’a elektrik sağlanamaması nedeniyle işgal edilen yarımadada acil durum ilan edilmişti.
 
Kırım’ın sivil ablukası eylemi katılımcıları elektrik hatlarının onarılmasına müsaade etmese de zorlu geçen görüşme süreci sonucunda, 8 Aralık tarihinde Ukrayna’nın ana kısmından işgal edilen Kırım’a elektrik sevkiyatı, Kahovskaya-Titan hattının devreye sokulmasıyla kısmen yenilenmişti. 30 Aralık 2014’te yürürlüğe giren, Ukrayna’dan işgal edilen Kırım’a ve Rusya’dan Ukrayna’ya elektrik sevkiyat sözleşmeleri 1 Ocak 2016 tarihinde sona erdi. Bu tarihten sonra Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a elektrik sağlanmıyor.
 
Rusya yönetimi Kırım'ın, Ukrayna'dan gelecek elektriğe ihtiyacı olmadığını ve Kerç boğazında kurulan enerji köprüsü sayesinde yarımadaya elektrik sağlanabildiğini iddia ediyor. Ancak Rusya’dan elektrik sağlayan hatlarda sık sık arızalar meydana geliyor ve bazen yarımadanın tamamen elektriksiz kalmasına neden oluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.