SON DAKİKA
Hava Durumu

Steinmeier: Donbas’taki esirler bir ay içinde serbest bırakılacak

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya yanlısı teröristler tarafından tutuklanan esirlerin bir ay içinde serbest bırakılacağını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 15:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Steinmeier: Donbas’taki esirler bir ay içinde serbest bırakılacak

Almanya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde devam eden çatışmanın taraflarının bir ay içinde karşılıklı anlaşmaya varacağını ifade etti.
 
Deutsche Welle haber ajansının bildirdiğine göre Alman medyasına konuşan Frank-Walter Steinmeier, Minsk Anlaşmaları’nın yerine getirilme hızının yavaş olduğuna dikkat çekerek, “Çatışma tarafları kendi siperlerinde saklanıyor. Ateşkes rejimi ihlal edilmeye devam ediyor, büyük siyasi meselelerin çözümünde de büyük bir ilerleme yok” dedi.
 
Ayrıca Steinmeier, yaptırım konusunda belirli değişikliklerin yapılması üzerinde düşünmenin ancak Misnk Anlaşmaları’nın yerine getirilmesinde belirgin adımlar atıldıktan sonra mümkün olacağını vurguladı.
 
Kırım’ın işgalinin “uluslararası hukukun ihlali” ve “Avrupa düzeninin ihlali” olduğunu belirten Frank-Walter Steinmeier, “Kırım’ın Rusya Federasyonu’nca işgalini tanımıyoruz” diye kaydetti.
 
Daha önce Frank-Walter Steinmeier, 29 Kasım tarihinde Normandiya formatında yapılan görüşme sırasında Donbas’taki Rusya yanlısı teröristlerin tutuklu bulundurduğu tüm esirlerin serbest bırakılması inisiyatifini desteklemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.