SON DAKİKA
Hava Durumu

“Suriye hamlesi, dünyanın insan hakları ihlallerine gösterdiği tepkinin kanıtıdır”

Suriye örneğinde, dünya toplumunun Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki insan hakları ihlallerine de aynı şekilde tepki göstermesi bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2018 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2018 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Suriye hamlesi, dünyanın insan hakları ihlallerine gösterdiği tepkinin kanıtıdır”

Dünya Ukrainler Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejiminin Duma’da kimyasal silah kullanmasına cevap olarak Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği operasyonunun, uluslararası toplumun insan hakları ihlallerine tepkisi olduğunu ifade etti. 
 
Ankara’da Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezine ziyaret çerçevesinde konuyla ilgili açıklamada bulunan Dünya Ukrainler Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, “Suriye’deki olaylar, uluslararası hukukun temel normları veya yükümlülükler ihlal ediliyorsa, dünya toplumunun buna tepki göstereceğinin kanıtıdır” diye kaydetti.
 
Suriye örneğinde, dünya toplumunun Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Ukrayna’nın doğusunda insan hakları ihlallerine ilişkin de benzer şekilde tepki göstereceğini düşünmenin mümkün olduğu ifade eden Çoliy açıklamasına, “Çatışmaya son verilene dek, Kırım’da ve Ukrayna’nın doğusunda kaba insan hakları ihlalleri ile ilgili ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ihlal edilmesi ile ilgili, dünya toplumunca en uygun tepki gösterilecektir” diye devam etti.

Bilindiği gibi Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin 14 Nisan tarihinde ABD, Fransa ve Birleşik Krallık Suriye’ye yönelik operasyon gerçekleştirdi. 
 

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye operasyonunun ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı en sert biçimde kınadıklarını ve BM Güvenlik Konseyini ABD ve müttefiklerinin saldırgan eylemlerini kınamak üzere acil toplantıya çağırdıklarını vurguladı. Ancak BMGK’da Rusya’nın karar desteklenmedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.