SON DAKİKA
Hava Durumu

“Suriye savaşı ne zamana dek sürecek? diye sormamız gerek”

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, "Kendimize 'Bu savaş ne zamana dek sürecek?' diye sormamız gerek. Unutmamalıyız 5 milyon sığınmacı Ürdün, Türkiye, Lübnan, Mısır ve diğer ülkelerde yaşıyor." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 10:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Suriye savaşı ne zamana dek sürecek? diye sormamız gerek”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye'deki siyasi çözümün başarısızlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ürdün'de resmi temasları çerçevesinde Zateri mülteci kampını ziyareti sonrasında bugün, 13 Şubat’ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Grandi, "Kendimize 'Bu savaş ne zamana dek sürecek?' diye sormamız gerek. Unutmamalıyız 5 milyon sığınmacı, Ürdün, Türkiye, Lübnan, Mısır ve diğer ülkelerde yaşıyor." ifadelerini kaydetti.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, "Brüksel'de mültecilere destek kongresi düzenlenecek." Bilgisini paylaşan Grandi, "Türkiye, Lübnan, Ürdün ve mültecileri ağırlayan diğer ülkeler için bu kongrede devletlerden destek isteyeceğim." diye konuştu.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, geçen günler içinde Suriye'de savaşın tırmanışına ilişkin "Siyasi çözümün derin bir başarısızlığı" eleştirisini yaptı.

Geçen hafta Suriye-İsrail sınırında yaşanan çatışmalara ilişkin Grandi, "Bizler, çözümü zorlaştıracak başka bir uluslararası boyuta tanık oluyoruz. Bu, endişe verici bir durum." şeklinde kaydetti.

11 Şubat Pazar günü Ürdün ziyaretine başlayan Grandi'nin, 14 Şubat çarşamba günü Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Bilindiği üzere, Suriye ile 375 kilometrelik sınırı olan Ürdün'de resmi verilere göre 1 milyon 300 bin Suriyeli mülteci yaşıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.