SON DAKİKA
Hava Durumu

Tahıl Koridoru Anlaşması 2 ay daha uzatıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna tahılı için imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 2 ay daha uzatıldığını ilan etti.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 17:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tahıl Koridoru Anlaşması 2 ay daha uzatıldı

Türkiye'nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında 22 Temmuz 2022'de imzalanan "Tahıl Koridoru Anlaşması" çerçevesinde, Rusya'nın saldırıları altındaki Ukrayna'daki tahılların dünya pazarına açılması sağlandı. Bu anlaşma sayesinde, Ukrayna tahılları ilgili ülkelere gönderiliyor. 30 milyon tondan fazla tahılın ihracatı için gemilerin denetimini ve emniyetli sevkiyatını kontrol eden Türkiye, arabuluculuk rolüyle söz konusu anlaşmayı 2 ay daha uzatacak. 

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI 2 AY DAHA UZATILDI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukraynalı ve Rus yetkilileriyle yapılan görüşme neticesinde Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildiğini duyurdu. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Erdoğan, "Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Tüm dünyaya hayırlı olsun. Anlaşmanın tüm şartları yerine getirilerek bundan sonraki süreçte de devam etmesi için gayretlerimizi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mıkolayiv ve Olviya Limanlarından çıkan Türk gemilerinin, Rusya tarafından engellenmeyeceğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'e teşekkür eden Erdoğan, "İnşallah Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın önce kalıcı bir ateşkes, sonra da barışla sonuçlanacağı günleri de göreceğimizi ümit ediyoruz" dedi. Öte yandan Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması'nda gayret gösteren BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e de teşekkürlerini iletti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.