SON DAKİKA
Hava Durumu

Tahir Smedlâyev yarın hakim karşısına çıkacak

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 10:38
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tahir Smedlâyev yarın hakim karşısına çıkacak

Eski Kırım’da 22 Ekim tarihinde gözaltına alınan Tahir Smedlâyev’in mahkemesinin 24 Ekim’de Cuma günü yapılması planlanıyor.

Tahir Smedlâyev’in kardeşi Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedâyev, “Tahir, Rusya Ceza Kanunu “Devlet Yetkilisine Karşı Şiddet Kullanma” eylemini kapsayan 318. Maddesine göre suçlanıyor. Şimdi Akmescit’te tutukevinde bulunuyor. Soruşturma çalışmaları devam ediyor, avukatlarla görüşüyoruz” dedi.

Tutukevinde bulunan ağabeyine iki kez ambülans çağrıldığını ama şimdiki durumu hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten Zair Smedlâyev, Tahir Smedlâyev’in avukatla görüşmesinden sonra daha fazla bilgi edineceği ümidini dile getirdi.

Yarımadadaki mevcut şartlarda herhangi bir tahminde bulunmamın zor olduğunu ifade eden Zair Smedlâyev, “Eğer hakim hiçbir kanıtı dikkate almazsa her şey olabilir. Ama eğer de biraz şerefleri hakkında düşünürlerse… En çok öfkelendiren şey, insanın hiçbir yere kaçmadığı, saklanmadığı, ailesi, çocukları, evi bulunduğu durumda yasaya aykırı şekilde tutuklu bulunmasıdır. Benzer durumlarda ikamet yerinden ayrılmamayı öngören ceza veriliyor. Ama bu durumda nedense radikal önlemler alındı” diye kaydetti.

Zair Smedlâyev, benzer durumda, sadece Allah ve uluslararası toplumdan yardım beklenebileceğini belirtti.

Tahir Smedlâyev, 22 Ekimde Eski Kırım şehri yakınlarında arabası polisler tarafından durdurularak tutuklandı. Tahir Smedlâyev’in 3 Mayıs’ta Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Kırım girişinde karşılayanlar arasında olduğu için tutuklandığı zannediliyor. Geçen hafta 2 Kırım Tatarı tutuklanarak FSB tutukevine konulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.