SON DAKİKA
Hava Durumu

Tillerson’dan Rusya’ya kötü haber

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya temsilcilerine yönelik uygulanan yaptırım listesinin genişletilebileceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 09:44
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 10:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tillerson’dan Rusya’ya kötü haber

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Washington’un Rusya yetkililerinin yer aldığı yaptırım listesine yeni isimler eklenerek yaptırımların genişlettirilmesi konusunu incelediğini ifade etti. Liste genişleyebilir
 
CBS News haber ajansına konuşan Rex Tillerson, ABD Kongresi’nin onayladığı Rusya Federasyonu’na yönelik yaptırımların neden tam hacimde uygulanmadığı ile ilgili soruya cevaben “Yasalara uygun şekilde bir dizi Rus silah sevkiyatını önleyen adımlarda bulunduk. Ayrıca ek olarak hangi Rusya temsilcilerine yönelik yaptırım uygulanması konusunu inceliyoruz” diye kaydetti. 
 
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkileri ile ilgili soruyu yanıtlayan Rex Tillerson, Vladimir Putin’in 18 yıldan beri tanıdığını (Exxon Mobil şirketi yönettiği dönem), ancak ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başlamasından sonra durumun kökten değiştiğini ifade etti.165265Tillerson sözlerine, “Ona (Putin’e) şöyle dedim: 'Bundan böyle Amerika halkını temsil ediyorum'. Bunu hemen söylemenin önemli olduğunu ve bunu çok iyi anladığını düşünüyorum" diye devam etti. Kremlin Raporu nedir?
 
Bilindiği gibi 30 Ocak tarihinde, ABD Hazine Bakanlığı'nın kongreye sunduğu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın olan ve yaptırım uygulanabilecek isimlerin yer aldığı “Kremlin raporu” olarak adlandırılan liste yayınlandı.
 
Listede yer alan 114 üst düzey yetkili arasında Başbakan Dmitriy Medvedev, Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanı Anton Vayno, yardımcısı Aleksey Gromov, Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in danışmanı Vladislav Surkov, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Bortnikov, Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Dış İstihbarat Servisi Başkanı Sergey Narışkin var.
 
Listeye dahil edilen 96 iş insanı arasında ise Alişer Usmanov, Roman Abramoviç, Süleyman Kerimov, Kasperskiy Laboratuvarı kurucusu Yevgeniy Kasperskiy, Pyotr Aven ve Vladimir Potanin, Arkadiy ve Boris Rotenbergler, Gennadiy Timçenko, Oleg Tinkov bulunuyor.
 
Kremlin raporunu yorumlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, söz konusu raporun Rus-Amerikan ilişkilerini zorlaştıran ve uluslararası ilişkilere bir bütün olarak zarar veren düşmanca bir davranış olduğunu ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.