SON DAKİKA
Hava Durumu

“Toprağımızda yayın yapmamızı engellemeye kimsenin hakkı yok”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ve Donbas bölgesinin işgal edilen kesimlerine yayın yapacak televizyon kulelerinin inşa edilmesini yorumladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 23:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Toprağımızda yayın yapmamızı engellemeye kimsenin hakkı yok”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ve Donbas bölgesinin işgal edilen kesimlerine yayın yapacak televizyon kulelerinin inşa edilmesini yorumladı.
 
Donetsk bölgesinde Karaçun Dağı’nda inşa edilen televizyon kulesinin 5 Aralık tarihinde düzenlenen açılış törenine katılan Petro Poroşenko, “Bu, Rusya’nın saldırgan devlet olarak bize karşı başlattığı hibrid savaşta Ukryna zaferinin unsurlarından biridir. Günümüzde Ukrayna yayınını yenileyebilme olanağımızın olması çok önemli” diye kaydetti.
 
Ardından kişisel Twitter sayfasında yaptığı açıklamada, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki vatandaşların da Ukrayna kanallarını seyretme imkanı olması gerektiğini ifade ederek “Kimsenin, Ukrayna’nın kendi toprağında yayın yapmasını engellemeye hakkı yok” diye vurguladı.
 
Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Ben görev verdim. İşgal edilen Kırım’daki sakinlerin Ukrayna kanallarını seyretme ve dinleme imkanı olması için Herson bölgesinde Çongar yakınında bahsi geçen televizyon kulelerini dikeceğiz. Bunun Ukrayna yasaları uyarınca yapıldığını hatırlatıyorum. Kimse Ukrayna toprağında bunları yapmamızı yasaklayamaz” dedi.
 
Daha önce Ukrayna'dan Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a radyo ve televizyon kanallarını yayınını ulaştıracak 150 metrelik televizyon kulesinin inşaatı 2 Aralık tarihinde başladığı bildirilmişti. İnşaatı ziyaret eden Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Georgiy Tuka, “Bir taraftan biz vatandaşlarımızın beyinlerini zehirleyen Rus medyaların propagandasını engelleyeceğiz. Diğer taraftan işgal edilen topraklara kendi bilgilerimizi yayacağız” şeklinde açıklama yapmıştı.
 
Öte yandan Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, inşa edilen bahse konu kulelerden gelecek sinyalleri bloke edeceklerini ileri sürdü. Ancak Ukrayna Milli Televizyon ve Radyo Konseyi üyesi Sergey Kostinskiy, işgalcilerin bunu gerçekleştirmek için ne teknik ne de enerji kaynakları olduğunu savundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.