SON DAKİKA
Hava Durumu

“Totaliter rejimlere HAYIR!” dediler

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2013 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 26.08.2013 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Totaliter rejimlere HAYIR!” dediler

23 Ağustos Avrupa Nazizm ve Stalinizm Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Kırım Özerk Cumhuriyetinin başkenti Akmescit’te düzenlenen mitingde “Totaliter rejimlere HAYIR!” denildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna’nın milliyetçi ve demokrat teşkilatları ile birlikte 23 Ağustos tarihinde Avrupa Nazizm ve Stalinizm Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Akmescit’in Salgır Parkındaki Sürgün Kurbanları Anıtında miting düzenlendi. Mitinge 400’den fazla kişi katıldı.

Bizim Kırım Derneği üyesi Asan Egiz, Nazizm ve Stalinizm kurbanlarını anmak için gelenlere teşekkür ederek, “Nazi ve Stalin rejimleri yıllar boyunca Avrupa ve Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Biz bunu hatırlamalıyız ve tarihin tekrarlanmaması için önlemler almalıyız” dedi.

Totaliter rejim kurbanları için dua okuyan Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev ve ölüleri anmak, insanlığa hizmet etmek ve herkes için dua etmek gerektiğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Sekreterliği Başkanı Zair Smedlyayev, herkesi totaliter rejime “Hayır!” demeye çağırdı. Zair Smedlyayev, “Tüm suçlardan kim sorumlu?! Bugün bu suçları işleyenler cezalandırılmalı! Biz, totaliter rejimin yeniden canlanmasına “Hayır!” demek için toplandık! Hayır! Hayır! Hayır!” diyerek slogan attı. Mitinge katılanlar kendisine eşlik etti.

Ukrayna Milliyetçiler Kongresi Kırım Şubesi Başkanı Vasiliy Ovçaruk, “Biz, Ukrayna milliyetçileri, 4 yıl boyunca Kırım Tatarlar ile birlikte burada toplanıyoruz ve Nazi ve Stalin rejimlerinin kurbanlarını anıyoruz” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin, Ukrayna hükümetinin komünistlerin yüzde 30’yndan kurtulması gerektiğini kaydetti.

Ali Hamzin, “Eğer Ukrayna hükümetinde en azından komünistlerin yüzde 30’undan kurtulursak, burada başarılarımızdan dolayı kutlamalar düzenleyeceğimizden eminim” dedi.

Kırım Parlamentosu üyesi, Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, katılımcılara Kırım hükümeti insan hakları ihlalleri konusunda herhangi bir önlem almadığını hatırlattı.

Refat Çubarov, “Biz, istediğimiz şekilde olmasa bile Rusya’nın Akmescit Eski Başkonsolosu Vladimir Andreyev’in görevinden istifa etmesini başardık. Mogilyov, Plakida, Konstantinov neden sessiz kaldı? Ukrayna toprağında toplu şekilde insan hakları ihlal edildi, onlar ise sessiz kaldı!” dedi.

Mitingin sonunda “Kırım’da 23 Ağustos 2013 Tarihinde Düzenlenen Avrupa Nazizm ve Stalinizm Kurbanlarını Anma Günü Dolayısıyla Bilgi Mitinginin Bildirisi” kabul edildi. Karar, Ukrayna devleti tarafından insan hakları ve milletler hakları alanında uluslararası yasal yasaların korunmasına ilişkin Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna Parlamentosu ve Ukrayna Bakanlar Kurulu’na müracaatı içeriyor. Ayrıca AGİT, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’ne, Sovyetler Birliği’nin komünist rejiminin on yıllar boyunca soykırım politikası uyguladığı Kırım Tatar halkına vatanında hakların iadesine yardım edilmesi çağrısı kabul edildi.

Nara Narimanova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.