SON DAKİKA
Hava Durumu

Trump, BM’yi değiştirmeye niyetli

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Donald Trump, BM’de “insanların iyi vakit geçirmek için toplandığını” ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2016 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2016 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Trump, BM’yi değiştirmeye niyetli

ABD’nin yeni seçilen Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının faaliyetlerinin sadece tartışmalar ile sınırlı kaldığından dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.
 
Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “BM büyük bir potansiyele sahip ama günümüzde sadece insanların bir araya geldiği, konuşup iyi vakit geçirdiği bir kulüp. Çok üzücü” diye kaydetti.

Daha önce Donald Trump, 20 Ocak 2017’de ABD Başkanlığı görevine resmen başlamasından sonra Birleşmiş Milletler’in çalışmalarına değişiklikler getirmeye çalışacağını bildirmişti.
 
Trump, “BM’ye gelince, 20 Ocak tarihinden sonra işler farklı olacak” açıklamasında bulundu.

Kasım ayında yapılan seçimlerden sürpriz zaferle ayrılarak ABD'nin 45'inci başkanı olan Donald Trump, görevine resmi olarak 20 Ocak 2017'de başlayacak.
 
ABD Temsilciler Meclisi’nin eski Başkanı Newt Gingrich, ABD’nin yeni seçilen Başkanı Donald Trump’ın görevine başladıktan sonra ABD’nin günümüzdeki Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan kararların yüzde 70’ini iptal etmeyi planladığını ifade etti.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 19 Aralık tarihinde yapılan 65. oturumunda “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili” kararı oy çoğunluğuyla kabul etti. Karar için yapılan oylamada 70 ülkenin heyeti “evet” oyunu kullanırken 77 ülke heyeti çekimser kaldı. Geleneksel olarak Rusya, Belarus, Sırbistan, Çin, Ermenistan ve bazı Afrika heyetleri dahil 26 ülkenin heyeti oylamada “hayır” oyunu kullandı. Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.