SON DAKİKA
Hava Durumu

Trump’ın seyahat yasağı “İslamı lekelemeye yönelik” bulundu

ABD Başkanı Donald Trump'ın eylül ayında açıkladığı ve çoğu Müslüman 8 ülkeyi kapsayan son seyahat yasağı temyiz mahkemesi tarafından "İslam'ı lekelemeye yönelik" bir adım olarak değerlendirildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 09:37
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 09:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Trump’ın seyahat yasağı “İslamı lekelemeye yönelik” bulundu

Virginia federal temyiz mahkemesi, bugün 16 Şubat’ta ABD Başkanı Donald Trump'ın Eylül ayında açıkladığı son seyahat yasağını anayasaya aykırı bulduğunu duyurdu. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, mahkeme, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülkenin aralarında bulunduğu toplam 8 ülkeyi kapsayan yasağın "İslam'ı lekelemeye yönelik bir gaye" taşıdığına hükmetti. Başyargıç Roger Gregory, Trump'ın hem resmi açıklamalarında hem de sosyal medyadaki paylaşımlarında Müslümanları hedef alan sözlerine işaret etti.

 

Aykırılık kararı oy çokluğuyla alındı

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) açıklamasında, 4'e karşı 9 oyla kabul edilen kararın çok olumlu karşılandığı ve diğer mahkemelere de örnek olmasının temenni edildiği kaydedildi.

 

Trump'ın kararı tepkiyle karşılanmıştı

ABD yönetiminin 24 Eylül 2017'de aldığı ve 8 ülke vatandaşlarını etkileyecek "seyahat kısıtlaması" kararıyla ilgili önce Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson, ardından da Maryland Federal Yargıcı Theodore Chuang yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Trump yönetimi ise söz konusu kararı temyiz mahkemesine ve gerekirse Yüksek Mahkemeye taşıyacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine ABD'nin önde gelen Müslüman hakları savunucusu sivil toplum örgütü Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), 19 Ekim 2017’de düzenlediği protestoda farklı milletlere mensup ABD vatandaşı göstericiler, ellerindeki pankartlarla Trump'ı hedef alarak söz konusu yasakların Müslümanlara yönelik olduğunu savundu. Trump'ın göreve geldiği günden itibaren farklı zamanlarda gündeme getirdiği seyahat yasaklarına karşı sloganlar atan kalabalık, "Müslüman yasağı olmasın" ve "Müslümanlara etiket takmaktan vazgeçin" yazılı pankartlar taşıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.