SON DAKİKA
Hava Durumu

Trump, Rusya soruşturmasına Obama’nın da alınmasını istiyor

ABD Başkanı Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada Rusya soruşturmasına dönemin Başkanı Obama'nın da dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Trump, Rusya soruşturmasına Obama’nın da alınmasını istiyor

Trump, şahsi sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında, Adalet Bakanı Jeff Sessions’a çağrıda bulunarak, Obama ve yönetimindeki isimlerin de soruşturmaya dahil edilmesini istedi.

 

Müdahale olurken Obama yönetimdeydi

ABD Başkanı Donald Trump bugün (22 Şubat) medyaya yansıyan haberlere göre, Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Soru: Eğer tüm bu Rus müdahalesi, 20 Ocak tarihine kadar olan Obama yönetimi sırasında olduysa, neden onlar da soruşturulmuyorlar? Obama bu müdahale konusunda neden hiçbir şey yapmadı? Neden Demokratların suçları soruşturulmuyor? Jeff Sessions’a sorun” ifadelerini kullandı.

Trump’ın verdiği mesajında Sessions’a yönelik sitemde bulunması, Başkan’ın hala Adalet Bakanı’nın, kendisini Rusya soruşturmasından çekmesi kararından hayal kırıklığı duymaya devam ettiğini gösteriyor.  Bilindiği üzere Adalet Bakanı Jeff Sessions, Rusya’nın Washington Büyükelçisi ile görüşmesi nedeniyle kendisini soruşturmadan azletmiş, aynı zamanda özel yetkili savcı Robert Mueller’ı da, devam eden soruşturmanın başına atamıştı.

Trump’ın son yorumları geçen hafta özel yetkili savcı Mueller’ın, 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus şirketini de soruşturmaya dahil ettiğini açıklamasının ardından geldi. Bu kişi ve kurumlar söz konusu soruşturmada yalan haberlerle Amerikan halkı arasında ayrımcılık yaratmak için, Amerika’ya karşı sanal ortamda bilgi kirliliği yaratmak ve sanal savaş yürütmekle itham ediliyor. Bu çabaların amacının da Trump’a rakibi Hillary Clinton’ı yenebilmesi için yardım etmek olduğu öne sürülüyor.

Trump şu ana kadar, Amerikan istihbarat kurumlarının ve Mueller’ın, Rusya’nın kendisine Beyaz Saray’ı kazanabilmesi konusunda yardım ettiği yönündeki bulgularına isteksiz destek vermek zorunda kaldı. Trump ayrıca Rusya’nın 2016 seçimlerine müdahil olduğu suçlamalarına rağmen Moskova yönetimini kınamadı. İstihbarat dairelerinin başkanları geçen hafta Kongre’de yaptıkları açıklamalarda da, Kasım ayında yapılacak kongre ara seçimleriyle ilgili, Rusya’nın olası müdahalesine karşı harekete geçilmesi konusunda Trump’tan direktif almadıklarını belirtti.

 

Trump, Putin ile ilişkisini geliştirmek istedi

Trump ayrıca kongrede oy çokluğuyla kabul edilen ve Rusya’ya seçimlere müdahalesi nedeniyle alınan yaptırım kararlarını uygulamaya koymayı reddetti, aksine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ilişkileri geliştirmenin yollarını aradı.

2016 seçimlerinden bir ay önce Amerikan istihbarat daireleri Rusya’nın müdahaleleri konusunda kaygıları olduğunu iletmişti. Bu noktada Başkan Obama Rusya’nın müdahalesiyle ilgili partilerüstü bir açıklama yayınlamak istedi. Ancak bu istek senato çoğunluk lideri Mitch McConnell tarafından geri çevrildi.

Seçimden sonra başkanlığının son günlerinde Obama, seçimlere müdahale ettikleri gerekçesiyle 9 Rus vatandaşı ve şirketlerine yönelik yaptırım kararı aldı. Obama ayrıca 35 Rus devlet diplomatı ABD’den sınır dışı etti ve Rusya tarafından kullanılan iki binanın ajanlık faaliyetleri amacıyla kullanıldığı gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi.

Putin Rusya’da görevli ve çoğu Rus vatandaşı 755 Amerikalı görevlinin geri gönderilmesi kararı aldığında Trump, Putin’den övgüyle bahsetti. Trump bu karar sayesinde Amerikan hükümetinin Rusya’da daha az maaş ödemesi yapacağını böylece Amerika’nın tasarruf edeceğini söyledi.

Trump, bu hafta ayrıca Obama’nın Rusya’nın müdahalesi konusunda özellikle adım atmadığını çünkü seçimi Clinton’ın kazanacağını düşündüğünü ve ortalığı bulandırmak istemediğini söyledi. Trump, “Ben kolayca seçici oyları kazandığımda, tüm oyun değişti ve Rusya konusu Demokratların ağzına sakız oldu” dedi.

Bir başka tweetinde de Trump, “Ben Rusya konusunda Obama’dan daha sert tavır sergiliyorum, yapılanlara bakın. Hep yalan haber” dedi. Trump bu noktada kendisinin favori televizyon programı Fox and Friends’in yaptığı bir haberden övgüyle bahsetti. Programda, Obama yönetiminin Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinden Suriye’ye askeri müdahalesine kadar yaptığı hatalar anlatılıyordu.

Kaynak: VOA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.