SON DAKİKA
Hava Durumu

Turçinov: Rusya, Kırım’ın işgalini Belarus’ta hazırladı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, Kremlin’in Ukrayna’nın işgaline nasıl hazırlandığını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Turçinov: Rusya, Kırım’ın işgalini Belarus’ta hazırladı

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ın işgali yanı sıra Ukrayna’nın işgaline profesyonel şekilde önceden hazırlandığını ifade etti. 
Belarus'ta askeri tatbikat yapıldı Kiev’de 15 Şubat tarihinde devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devlete ihanet davasının incelendiği duruşmada ifade veren Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, “2013 yılında Belarus’ta, güya bir dost devletin Rusya’ya anayasal düzenin yeniden tesis edilmesi için Rusya’ya başvurduğu, Rusya askerlerinin ise buna yardımcı olduğu senaryosunun işlendiği bir askeri tatbikat yapıldı. Yani onlar, Yanukoviç rejiminin, her an yıkılabileceğini anlıyordu. Rejimin yıkılması durumu için Ukrayna’yı işgali hazırlandı” diye kaydetti.
 
İşgal operasyonunun gizli kısmının 20 Şubat 2014 tarihinde başladığını dile getiren Turçinov, sözlerine şöyle devam etti:“Operasyon 20 Şubat’ta (2014) başladı, ama bu gizli kısmıydı. 27 Şubat’ta saat 4.00 sularında Bakanlar Kurulu, Kırım Parlamentosu binalarını ele geçirerek, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni tam olarak kontrol altında almak ve işgal etmek için Rusya Federasyonu’ndan açıkça ek güçleri göndermeye başlayarak, işgalin açık safhasına başladılar. Çok ciddi bir hazırlık yapıldı ve Kırım’da faaliyet gösteren çok sayıda kolluk kuvvetleri, silahlı kuvvetleri Rusya gizli servisleri tarafından işbirliğine çekildi. Bundan dolayı toplu halde ihanet edilmeye başladı, saldırganın tarafında geçişler başladı, bu, Rusya Federasyonu’nun saldırısı, Kırım’ın işgali başladığını öğrendiğimizde karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri oldu” diye devam etti.165092Bilindiği gibi Kiev’in Obolonskiy Bölge Mahkemesi, 2017 yılının Haziran ayı sonunda Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in aleyhine devlete ihanet suçuyla açılan davayı gıyaben incelemeye başladı.
 
Dava çerçevesinde ifade veren Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, 26 Şubat 2014’te Kırım Parlamentosu önünde yapılan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunan Kırım Tatarları ve Rusya yanlısı eylemcilerin olduğu mitingde, silahlı provokatörlerin bulunduğunu, her an kalabalığa ateş açabileceğini söyledi.
 
Rusya’da aleyhine takibat başlatılan ve Kırım’ın Rusya tarafından işgalini desteklemeyen tek milletvekili olan muhalif Rus politikacı İlya Ponomaryov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kırım’ı işgal etme talimatını 22 Şubat'ı 23 Şubat'a bağlayan gece verdiğini ifade etti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.