SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den AKPM'nin seçim açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Denetim Komisyonunun Türkiye’de gerçekleşecek erken seçimlerle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2018 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2018 09:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den AKPM'nin seçim açıklamalarına tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonunun Türkiye'deki seçimlerle ilgili açıklaması hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Aksoy’un yazılı açıklaması şu şekilde:

“Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu 24 Haziran 2018 tarihinde düzenlenecek seçimlerin ertelenmesi tavsiyesinde bulunarak talihsiz bir açıklama daha yapmıştır.

AKPM Denetim Komisyonu’nun siyasi nitelik taşıyan bu açıklaması en temel egemenlik ve demokrasi ilkelerine aykırıdır. Milletimizin iradesini yansıtan TBMM’nin kararlarını gözardı etmektedir.

Daha önce de birçok kez vurguladığımız üzere ülkemizin terörle haklı mücadelesinin mecbur kıldığı OHAL uygulaması çoğulcu ve gerçek anlamda demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesine engel değildir. Birçok ülkede olağanüstü hal uygulaması sırasında seçim düzenlenmiştir. Bunun son örneklerinden birini, 2017 yılında Fransa’da yapılan seçimler oluşturmaktadır. Türkiye’de yapılan tüm seçimlerin de demokratik, özgür, adil ve şeffaf olduğu uluslararası gözlem raporlarıyla teyit edilmiştir.

Türkiye sözkonusu olduğunda akıl tutulması yaşayan çevrelerin bu tür önyargılı yorumları, Türkiye’ye yönelik çifte standartlı anlayışın üzüntü verici yeni bir örneğidir.

AKPM çatısı altında, terörle işbirliği yaparak PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD lideri Salih Müslüm’e konuşma yapma imkanı veren bu anlayışın ülkemize demokrasi dersi vermeye hakkı ve yetkisi bulunmamaktadır. Sonuçta ülkemizde seçimlerin ne zaman yapılacağına halkımızın iradesiyle seçilen Meclisimiz karar verir.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.