SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ile görüşme sürecinde frenleme yok

Ukrayna, önümüzdeki yıl Türkiye ile serbest ticaret bölgesine ilişkin görüşmelerin aktifleşeceği ve karşılıklı yarara dayalı bir anlaşmanın imzalanacağı ümidinde.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2016 23:49
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2016 23:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ile görüşme sürecinde frenleme yok

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın imzalanmasının duraksadığı görüşünde olmadıklarını ve görüşme sürecinin 2017 yılında aktifleşeceği ümidinde olduklarını paylaştı.
 
QHA’ya verdiği demeçte, Türkiye ile Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın imzalanması için yapılan görüşme sürecini yorumlayan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı, Ukrayna’nın Ticari Temsilcisi Natalya Mikolskaya, günümüzde farklı yoğunlukta yapılan, bazen tarafların istediği kadar hızlı gerçekleştirilmeyen görüşme sürecinin devam ettiğini belirtti.
 
Mikolskaya, “Süreç frenlenmiyor… Aktif bir görüşme sürecinin gerçekleştirilmediğini söyleyebilirim ama sürecin frenlenmesi söz konusu değildir” diye kaydetti.
 
Görüşmelerin yoğunluğunun, iki ülkede birçok iç ve dış faktöre bağlı olduğunu ifade eden Mikolskaya, “Görüşmeleri gerçekleştirme imkanları, ülkedeki iç siyasi duruma bağlı, hükümetin değişmesine bağlı olabilir çünkü yetkilerinin yeniden onaylanması gerekiyor (QHA: İlkbaharda Binali Yıldırım ve Vladimir Groysman, Türkiye ve Ukrayna’da yeni Başbakan olarak atanmışları) şeklinde devam etti.
 
Önümüzdeki yıl Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalanması için bir sonraki görüşmelerin gerçekleştireceği ümidini dile getiren Natalya Mikolskaya, “Önümüzdeki yıl neler olacağına bakalım. Aktif görüşme sürecinin başlayacağı ümidindeyiz” dedi.
 
Geçtiğimiz günlerde Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Natalya Mikolskaya, sıradaki görüşmelerin formatını belirlemek ve Türkiye için hangi formatın kabul edilebilir olduğunu anlamak için Ukrayna’nın Türkiye’nin görüşme ekibi ile “çalışma diyalogunu” sürdürdüğünü açıklamıştı. Mikolskaya, “Son yapılan görüşmelerde Türkiye, Cumhurbaşkanlarımızın anlaştığı format dahil sonraki görüşmelerin formatına ilişkin nihai kararını bildirmedi” demişti.
 
Türkiye ve Ukrayna arasında Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın imzalanması için görüşme süreci 2011 yılında başlamıştı. 2013 yılında görüşmeler durduruldu, ama 2015 yılından itibaren Ukrayna ve Türkiye Serbest Ticaret Bölgesi’ni kurmak istediklerini birçok kez açıkladı.
 
2016 yılının Şubat ayı sonunda o dönemde Ukrayna ve Türkiye’nin Başbakanları Arseniy Yatsenyuk ve Ahmet Davutoğlu, bakanlara Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulmasına ilişkin görüşmeleri yenileme görevi verdi.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Mart ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Serbest Ticaret Bölgesi’nin 2016 yılının sonuna kadar kurulmasında anlaşmaya varılmıştı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Poroşenko ile yaptığı ortak basın toplantısında anlaşmanın 2016 yılının sonuna kadar imzalanması gerektiğine dikkat çekti.
 
Ancak yazın Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde bir ısınma oldu ve bazı uzmanlar, bunun, Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkilerde belirli frenlemeye neden olduğu fikrini paylaştı.
 
Bunun dışında uzmanlar, Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’na tarım bölümünü eklemek istemeyen Türkiye’nin konumunun da süreci frenlediğini savundu. Mart 2016’da yapılan görüşmelerin üçüncü raundunda tarafların tarım ürünleri piyasalarına erişimi ile ilgili konu ele alındı. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı, görüşme sürecinin amacının dengeli anlaşmanın imzalanması ve iki taraf için de kabul edilebilir piyasalara erişim serbestisi düzeyinin sağlanması olduğunu belirtti. Kendi çıkarlarını savunulmasından hareket ederek Ukrayna anlaşmanın imzalanması için hiçbir tarih belirlemiyor.
 
Bununla birlikte Petro Poroşenko ve Recep Tayyip Erdoğan Ekim ayının sonunda yaptıkları telefon görüşmesinde, ülkeler arasında serbest ticaret bölgesi ile ilgili görüşmeleri aktifleştirme konusunda anlaştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.