SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Ukrayna’ya milyarlarca dolar yatırmaya hazır

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2014 10:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2014 09:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Ukrayna’ya milyarlarca dolar yatırmaya hazır

Kiev merkezli Türkiye Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği (TUSİB) kurucularından Rasim Bekmezci, Ukrayna’da yolsuzluğun yok edilmesi, hukuki prosedürlerin kolaylaştırması ve yatırımcılara konforlu şartları sağlayan özel teknopark bölgelerinin oluşturulması durumunda Tür iş adamlarının Ukrayna’ya birkaç milyar dolarlık yatırım yapabileceğini kaydetti.

Unian ajansının haberine göre, Bekmezci, “Günümüzde kuruluşumuzun üyeleri Ukrayna’ya 300 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Bu yatırımlar, devletin katılmadığı özel projelerdir. Yabancı yatırımcıların bu ülkede nasıl çalışacağını anlaması için Ukrayna’nın ticaret şartlarını iyileştirmesi durumunda söz konusu rakam 10 kat ve daha fazla artabilir” dedi.

Ukrayna’daki en büyük problemlerin arasında yolsuzluğun, mevzuatta eksikliklerin ve başka ülkelerde bulunan özel ticaret bölgelerinin olmaması olduğunu söyleyen Bekmezci, “Teknopark nedir? Teknopark, tüm organizmanın iyileşmesini sağlayan küçük mikroorganizmadır” diye konuştu.

Ukrayna’nın reformlara devam etmesi durumunda ekonominin farklı alanlarına yatırımların yapılacağını anlatan Bekmezci, “Yatırımcılar sadece Türkiye’den değil, Avrupa, ABD, Japonya ve Çin’den de gelecek” diye kaydetti.

Türkiye, Ukrayna'nın en önemli ticari ortaklarından biri. Türkiye-Ukrayna ticaret hacmi yıllık 6 milyar dolar. Türkiye’nin elverişli coğrafi konuma sahip olması ve ayrıca Ukrayna’ya ulaşımının uygun ve gelişmiş durumda bulunması, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.