SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ve Ukrayna yatırımlarla ilgili konularda anlaştı

Ukrayna ve Türkiye, iki ülke hükümeti arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması İle İlgili Anlaşma’yı yeniden imzalamayı planlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 19:59
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 20:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ve Ukrayna yatırımlarla ilgili konularda anlaştı

Ukrayna ve Türkiye, iki ülkenin hükümetleri arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması İle İlgili Anlaşma’yı yeniden imzalamayı planlıyor.
 
Ukrayna’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’nın Hukuk Bölümü Başkanı Aleksey Perevezentsev başkanlığındaki Ukrayna heyeti, Türkiye tarafı ile hükümetler arası Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması İle İlgili Anlaşma’nın yenilenmesine ilişkin görüşmeleri tamamladı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Aleksey Perevezentsev, “Türkiye tarafının temsilcileriyle iki ülkenin yatırımcılarına yatırımlar ile ilgili en elverişli rejimin sağlanmasını, yatırımların yasa dışı mülksüzleştirme ve kamulaştırmasında koruma garantilerinin bağlanmasını, ayrıca ödemelerin serbest havalesini ve iki ülkenin yatırımcıları arasındaki yatırım çekişmelerinin düzenlenmesini ve uluslararasınca tanınan prosedürlerin bağlanmasını öngören Anlaşma tasarısının esas hükümlerini koordine ettik” diye bildirdi.
 
Açıklamaya göre iki ülkenin bahsi geçen anlaşmayı yeniden imzalaması ve yatırım ikliminin elverişli şekilde gelişmesi için hukuki temel oluşturacağı ifade ediliyor. Yatırımcıların yatırımları korumak için uluslararası hukuki mekanizmaları kullanmasını sağlayacak ve ticari olmayan risklerin oluşması ihtimalini büyük oranda azaltacak, ayrıca Ukrayna ekonomisinin makroekonomik istikrarının sağlanmasına da önemli katkı yapacak.
 
Daha önce Kiev’de 28 Kasım tarihinde Ukrayna Sanayi Odası, Ukrayna Tarım Kulübü ve Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Türkiye-Ukrayna Tarım İş Forumu gerçekleştirildiği bildirilmişti. Forumun esas konusu, Ukrayna ve Türkiye olmak üzere iki dost ülke arasında tarım alanında işbirliği imkanlarının genişletilmesi olmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.