SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Barış Gücüyle ilgili kararı neden sunmadığını açıkladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Ukrayna’nın barış gücü ile ilgili kararın sunulmamasının sebeplerini anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Barış Gücüyle ilgili kararı neden sunmadığını açıkladı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Ukrayna’nın Rusya Federasyonu’nun olası manipülasyonlarından dolayı Donbas’a barış gücü gönderilmesi ile ilgili kararı henüz sunmadığını açıkladı.
 

Rusya manipulasyon yapıyor
 

QHA muhabirinin aktardığına göre, Kiev’de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin,Söz  konusu kararı hazırladık. Normandiya Formatı ortaklarımızla ve Amerikan arkadaşlarla koordine ederek kararı, Rusya’nın ayrı hükümleriyle manipülasyon yapamaması ve aslında bu kararın tüm anlamını yok edecek güya uzlaşma aramaya başlamaması için kararı sunmamaya karar verdik. Bu önemli bir şey, ama Rusya’nın sunduğu ve aslında kimsenin ihtiyaç duymadığı bir kağıt parçası olan kararın bizim kararla yaklaştırılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.166422Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Eylül 2017'de katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında BM’ye Donbas’a barış gücü gönderme çağrısı yaptı. Poroşenko, “Donbas’a barış gücü gönderilmesi ile ilgili talebi tasdik etmek istiyorum. Bu ne kadar erken gerçekleştirilirse o kadar iyi” diyerek Ukrayna-Rusya sınırının, Ukrayna yönetiminin geçici olarak kontrolü altında olmayan bölgesi üzerinde uluslararası bir kontrol mekanizmasının güvenliği sağlaması gerektiğini ekledi.
 
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 5 Eylül 2017'de Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ilgili kararı sunma görevi verdiğini bildirdi. Ruslar, Donbas’a barış gücünün AGİT misyonunun korunması için ve sadece Rusya yanlısı teröristler ile Ukraynalı askerler arasındaki ayırım çizgisine göndermek istiyor, ayrıca misyon için görüşmelerin başlaması adına Ukrayna’nın, ayrılıkçı teröristlerin kurduğu sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin sözde yönetimlerini kabul etmesini talep ediyor. Ayrıca Rusya’nın teklifine göre barış misyonunun ağır silahların bulundurma ve sınırları kontrol etme hakkı olmayacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.