SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna bugün sandık başına gidiyor

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2014 08:41
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2014 07:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna bugün sandık başına gidiyor

Ukrayna halkı yeni Palamentoyu seçmek için sandk başına gidiyor.

26 Ekim Pazar günü Ukrayna’da Parlamento seçimleri düzenleniyor.

Kiev saatine göre saat 8.00’da başlayan oy kullanma süreci 20.00’e kadar devam edecek. Kırım ilhakı ve Donbas’ta Rusya yanlısı teröristlerin silahlı çatışmalarından dolayı Ukrayna’nın bazı bölgelerinde insanlar oylarını kullanamayacak.

Seçimlere 41 ülkeden 2 binden fazla gözlemcinin katılacağı bildirildi. Seçim sürecini ayrıca farklı ülkelerden gelen yaklaşık bin gazeteci izleyecek.

İlgili seçimlerde Ukrayna Parlamentosundaki 450 sandalyeye oturmak için 6 binden fazla milletvekili adayı yarışacak. Seçimlere 29 parti ve bağımsız milletvekili adayları katılıyor.

Uzmanların tahminlerine göre seçimlerde en çok oyu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun desteklediği Petro Poroşenko Bloku’nun alacağı bekleniyor.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un başında bulunduğu, Parlamento Başkanı Aleksandr Turçinov, İçişleri Bakanı Arsen Avakov ve terörle mücadele operasyonunun düzenlendiği bölgelerde görev yapan çok sayıda askeri komutanın da milletvekili adayı olduğu Halk Cephesi Partisi'nin de seçimlerde yüksek oy alması bekleniyor. Seçimlerin ardından “Petro Poroşenko Bloku” ile Halk Cephesi Partilerinin koalisyon oluşturarak hükümet kurması öngörülüyor.

Son seçimlerde devlet başkanı adayı olan milliyetçi görüşlü Oleg Lyaşko'nun başında bulunduğu Radikal Parti, ağırlıklı olarak Rusça konuşan halkın desteklediği ve eski Başbakan Yardımcıları Yuriy Boyko ve Aleksandr Vilkul, eski milletvekilleri Mihail Dobkin, Nestor Şufriç ve Natalya Korolevskaya ile ünlü iş adamı Vadim Rabinoviç'in kurduğu Muhalif Blok Partisi ile eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun "Vatan" partisinin de parlamentoya girmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.