SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçisi Bodnar'dan BM'nin Rusya kararına destek veren Türkiye'ye teşekkür

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda işgalci Rusya'nın Ukrayna topraklarından çekilmesi için çağrı yapan karara destek veren Türkiye'ye teşekkürlerini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2023 12:11
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2023 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçisi Bodnar'dan BM'nin Rusya kararına destek veren Türkiye'ye teşekkür

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, işgalci devlet Rusya'ya derhal Ukrayna topraklarından çekilme çağrısı içeren karar tasarısını oy çokluğuyla kabul edildi.

Karara; Rusya, Belarus, Mali, Suriye, Nikaragua, Eritre, Kuzey Kore, "hayır" oyu kullanan ülkeler arasında yerini alırken Küba, Cezayir, Ermenistan, Bangladeş, Bolivya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran, Kazakistan, Özbekistan, Sudan, Uganda ve Vietnam çekimser oy kullanan ülkelerden oldu.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, "141 devlet, BM Genel Kurulu'nda Rusya'ya Ukrayna'dan hemen çekilme çağrısı yapan karar tasarısı için olumlu oy verdi. Desteğin için teşekkürler Türkiye" sözleriyle Türkiye'ye teşekkürlerini bildirdi.

"UKRAYNA VE TÜM ÖZGÜR DÜNYA KAZANACAK" 

Büyükelçi, Rusya'nın Ukrayna'daki geniş çaplı işgal girişiminin 1. yılı kapsamında, "Tam kapsamlı savaşın üzerinden 1 yıl, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşından 9 yıl geçti. 365 gündür boyun eğmeyeceğimizi gösteriyoruz. Ukrayna ve tüm özgür dünya kazanacak çünkü ne için savaştığımızı biliyoruz" açıklamasını yaptı.

ARALARINDA TÜRKİYE'NİN DE OLDUĞU ÜLKELERDEN "ADİL BARIŞ ÇAĞRISI"

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 50'den fazla ülkenin eş sunucusu olduğu kararda, BM şartı uyarınca tüm üyelerin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ya da siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidine ya da kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınması gerektiğine dikkat çekildi.

Kararda, kuvvet kullanma tehdidi ya da kuvvet kullanarak elde edilen toprakların yasal olarak tanınmayacağının altı çizilirken, kalıcı ve adil bir barışın uluslararası barış ve güvenliğe katkı sağlayacağı belirtildi.

RUSYA KINANDI

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının insani boyutta yarattığı korkunç tahribatın kınandığı kararda,  savaşın küresel gıda güvenliği, enerji, nükleer ve çevre güvenliğine olumsuz etkileri de ele alındı.

Karar kapsamında, tüm üye ülkelere ve uluslararası örgütlere "Ukrayna'da kapsamlı, adil ve sürdürülebilir" bir barış elde edilmesi yönünde diplomatik çabalarını artırma çağrısı yapıldı. Ayrıca kararda, Ukrayna'nın uluslararası tanınan sınırları uyarınca kara sularına da uzanarak egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne bağlılık vurgulandı.

RUSYA'NIN UKRAYNA'DAN ACİL BİR ŞEKİLDE ÇEKİLMESİ İSTENDİ

Söz konusu kararda, "Rusya Federasyonu'nun kayıtsız, şartsız ve acil bir şekilde tüm Ukrayna topraklarından askeri güçlerini çekme ve çatışmaya son verme çağrımızı yineliyoruz." ifadelerine vurgu yapıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.