SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da Kırım'ın işgalinin 4. yılında uluslararası forum

Alman politikacı Rebecca Harms foruma katılacağını doğruladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 20:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’da Kırım'ın işgalinin 4. yılında uluslararası forum

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı, Ukrayna’da Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 4. yıl dönümü dolayısıyla “İşgal Edilen Yarımada: 4 Yıllık Direniş” konulu uluslararası bir forum düzenlemeyi planlıyor.
 
Kiev’de bugün (20 Şubat) düzenlenen basın toplantısında konuşan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Uluslararası forum, devlet yönetimi, sivil toplum aktivistleri ve uluslararası toplumun tutumunu bir ara getiren bir platform oldu. Forum çerçevesinde klasik tarzda 3 panel yapılacak” diye bildirdi.
 
Birinci panelde; kültür, eğitim, sosyal politika, dışişleri bakanlığı temsilcileri, ayrıca ombudsman ofisi, Kırım Savcılığı ve Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği temsilcilerini, yönetimin Kırım’ın yeniden entegrasyonu ve işgale son verilmesi için ne yaptığını öğrenmek adına devlet yönetiminin tüm temsilcilerinin bir araya toplanması öngörülüyor.
 
Emine Ceppar, forumun amaçlarından birinin “devlet ve toplum arasında medya üzerinden komünikasyon (iletişim)” olduğunu da ekledi.166515İkinci panelin, uluslararası toplum temsilcilerini bir araya getireceğini ifade eden Ceppar, “Uluslararası panel de önemli. Almanya temsilcisi ve dünya çapında Ukrayna'nın tutumunu savunan bir güçlü avukat olan Rebecca Harms foruma katılacağını doğruladı. Söz konusu panel çerçevesinde Kırım’ın işgaline son verilmesi için uluslararası bir platformun kurulmasını planlıyoruz” dedi.
 
“Ukrayna'nın dostları olan devlet yöneticileri düzeyinde Kırım meselesini destekleyen formel bir platforma ihtiyaç duyulduğunu” dile getiren Emine Ceppar, “Bu önemli bir konu, çünkü Rusya’nın çabaları, Rusya ile ilgili olan siyasi girişimlerin, işgali tanımama politikasının ve yaptırım politikasının yeniden gözden geçirilmesine yönelik. Bundan dolayı böyle bir platformun kurulması bizim için önemli” diye kaydetti.
 
Üçüncü panel, hak savunucuların faaliyetleri ve insan hakları durumu ile ilgili olacak. Bu panel çerçevesinde Ukrayna’nın siyasi tutukluların aileleri ve yakınlarına nasıl yardım edebileceği konusu masaya yatırılacak.
 
Daha önce Ukrayna’da düzenlenecek uluslararası forum çerçevesinde Kırımlı siyasi tutuklular ile ilgili bir belgeselin gösterimi gerçekleştirileceğini bildirilmişti. Emine Ceppar, siyasi tutuklular ve yakınlarının röportajlarından oluşan belgesel filmin, Arapça, Türkçe ve İngilizceye tercüme edileceğini belirtti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.