SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da oy satın alana hapis cezası

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 09:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 08:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’da oy satın alana hapis cezası

Ukrayna’da düzenlenen Cumhurbaşkanı, Parlamento ve diğer devlet seçimlerinde seçmenlerin oyunu satın alan kişiler hapse atılacak.

Bugün, 23 Ekim Perşembe günü, Ukrayna’da ‘Vatandaşların seçim haklarının çiğnemesi ile ilgili cezanın arttırılmasına dair Ukrayna Ceza Kanunu’nda değişiklikler’ yürürlüğe girdi.

İlgili yasa Ukrayna Parlamentosu tarafından 14 Ekim tarihinde kabul edildi. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise, bu yasayı 19 Ekim’de imzaladı.

Söz konusu kanununa göre seçimlerde oyunu satan seçmenler de sorumluluk taşıyacak. Oyunu satan seçmene 3100 ile 5400 grivna (yaklaşık 240 – 415 dolar arası) arası ceza yazılacak.

Seçmenlerin oyunu satın alan kişilere ise 3 yıla kadar hapis cezası veya 3 yıl hapis cezası ve aynı süre içinde belli görevleri yapma yasağı veya belli faaliyeti sürdürme yasağı verilecek.

Oy pusulaları olan oy sandığını gizleyen veya çalan kişilere 5 ile 7 yıl arası hapis cezası verilecek ve 1-3 yıl süreyle belli görevleri yapmaları yasaklanacak.

Ayrıca bugünden itibaren emniyet görevlileri, seçmenlerin oyunu satın aldığından şüphelenilen Parlamento milletvekili adaylarının telefonlarını dinleme ve onları takip etme hakkı kazandı.

Demokratik İnsiyatifler Fonunun yaptığı anket araştırması sonuçlarına göre Ukrayna’da Parlamento seçimlerinde oyunu satmaya hazır olan kişilerin sayısı yüzde 11,3’den yüzde 7,7’ye kadar azaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.